لوگو کافاز

ICDL چیست؟

فهرست مطالب

ICDL
ICDL چیست؟

ICDL چیست؟

ICDL مخفف واژه International Computer Driving License به معنای گواهینامه بین‌المللی کار با کامپیوتر است که در سطح بین‌المللی شناخته‌شده و دارای اعتبار و ارزش است. این مدرک در سطح بین‌المللی تائید شده و توسط کارشناسان و متخصصان طراحی و ارزیابی‌شده است. نام این گواهینامه در اروپا ECDL و در خارج از اروپا ICDL است. این مدرک در 149 کشور جهان شناخته‌شده و دارای اعتبار است.

کارآموزان پس از گذراندن 130 ساعت آموزش و یادگیری 7 مهارت و کسب نمره قبولی از آزمون آن، می‌توانند گواهینامه را دریافت کنند. بنیاد مربوط به این مدرک در اروپا قرار دارد هرساله آموزش‌ها و آزمون‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و با توجه به تغییرات به وجود آمده، مطالب آموزش و آزمون‌ها را مورد تجدیدنظر قرار می‌دهد. این مدرک اکنون در سراسر جهان و خارج از اروپا نیز کاملاً شناخته‌شده و جایگاه خود را به دست آورده است.

امروزه بسیاری از مؤسسات و شرکت‌ها در سطح ملی و بین‌المللی این گواهینامه را مدرکی برای سنجش میزان مهارت و تسلط افراد بر کامپیوتر می‌دانند و به‌عنوان یک مزیت برای دستیابی به مشاغل مختلف می‌دانند. هم‌اکنون آموزش ICDL در بسیاری از مؤسسات و دانشگاه‌ها برقرار است و هرروزه افراد زیادی به آن دست می‌یابند. خوب است بدانید این گواهینامه مورد تائید اتحادیه اروپا بوده و کلیه استانداردها و سطح کیفی آموزش‌ها و آزمون‌ها را مورد ارزیابی و تائید قرار می‌دهد.

ICDL
مهارت های هفتگانه ICDL

مهارت‌های هفتگانه ICDL

این مهارت شامل هفت مرحله آموزش و مهارت است که شامل:

 • IT: آشنایی یا مفاهیم پایه در حوزه فناوری اطلاعات و اینترنت
 • Windows: آشنایی با نحوه کار با رایانه و سیستم‌عامل نصب‌شده بر روی آن
 • WORD: آموزش استفاده از نرم‌افزار ورد و نحوه ایجاد مدرک
 • EXCEL: آشنایی با برنامه اکسل (صفحه گسترده) و کار با انواع توابع و …
 • Access: آشنایی با برنامه پایگاه داده‌ها به شکلی که کارآموز بتواند یک پایگاه داده ساده را طراحی و مدیریت کند.
 • Power Point: این برنامه که مخصوص ارائه مطلب است به کارآموز کمک می‌کند که بتواند مطالب مختلف علمی و … را به شکلی جذاب ارائه کند.
 • Internet: در این قسمت انواع آموزش‌های مختلف در رابطه با اینترنت ازجمله کار با مرورگرها، جستجوی مطالب در اینترنت، ساخت ایمیل و برنامه‌های مربوطه، ارائه می‌گردد.

خوب است بدانید هدف از آموزش‌های ICDL ارائه گواهینامه کار با کامپیوتر به افراد برای کار با کامپیوتر در خانه و محیط کار است. به همین علت بسیاری از شرکت‌ها داشتن این گواهینامه را برای متقاضیان استخدام لازم و ضروری می‌دانند.

ICDL
اهداف آموزشی ICDL

هدف از آموزش ICDL چیست؟

این گواهینامه برای انجام این آموزش‌ها دارای چندین هدف است که شامل:

 • ارائه آموزش و آشنایی کلیه افراد جامعه با سطح یکسانی از سواد اطلاعاتی برای دستیابی به اطلاعات در اینترنت. چراکه امروزه آشنایی با فناوری اطلاعات و دانش کامپیوتر یکی از ضروریاتی است که همه باید به آن دست پیداکرده و یکی از معیارهای اصلی یونسکو برای تعیین میزان سواد افراد به شمار می‌آید.
 • ارتقاء سطح کارایی افراد در سازمان‌ها و مؤسسات برای کار با رایانه
 • ایجاد زمینه مناسب برای کارفرمایان برای سرمایه‌گذاری در بخش IT
 • دستیابی به یک مدرک بین‌المللی که در سطح جهانی پذیرفته‌شده و تائید شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook