لوگو کافاز

چگونه قطعات لوازم خانگی اصلی را جدا کنیم

فهرست مطالب

قبل از اینکه بتوانید یک دستگاه اصلی را تعمیر کنید، باید تمام یا بخشی از آن را جدا کنید. همه لوازم اصلی متفاوت هستند، اما روش جداسازی قطعات تقریباً یکسان است: قطعات را برعکس روشی که سازنده آنها را کنار هم قرار داده است، جدا کنید. دفترچه راهنمای مالک خود را برای نمودارهای مونتاژ و دستورالعمل ها بررسی کنید. به یاد داشته باشید که باید دوباره دستگاه را کنار هم قرار دهید، بنابراین قطعات را به ترتیبی که آنها را جدا کرده اید، با بست هایی در دست بچینید. اگر مطمئن نیستید که می توانید دستگاه را دوباره کنار هم قرار دهید، یادداشت برداری کنید و در حین کار نقاشی بکشید. اگر باید همزمان بیش از یک سیم را جدا کنید، همه ترمینال ها و سیم ها را برچسب بزنید.

برای جدا کردن یک دستگاه اصلی، با دستگیره ها و بست های واضح شروع کنید. بسیاری از دستگیره ها و صفحه ها به صورت فشاری مناسب هستند. به سادگی آنها را از شفت کنترل خود بیرون بکشید. دستگیره ها همچنین ممکن است توسط پیچ های تنظیم، فنرها یا گیره های فنری یا پین ها در جای خود ثابت شوند. یا ممکن است پیچ شوند. همه این نوع بست ها به راحتی آزاد می شوند. پانل های محفظه معمولاً توسط پیچ یا پیچ و مهره نگه داشته می شوند. آنها همچنین ممکن است توسط زبانه ها در جای خود نگه داشته شوند. گاهی اوقات، قطعات به زور نصب می شوند و ممکن است به سختی جدا شوند. هرگز قطعات را به زور جدا نکنید. به دنبال اتصال دهنده های مخفی باشید به عنوان مثال، ممکن است هیچ بست آشکاری وجود نداشته باشد که بالای یک واشر را در جای خود نگه دارد. با این حال، می‌توانید گیره‌هایی را که قسمت بالایی واشر را پایین نگه می‌دارند، با چسباندن تیغه یک چاقوی بتونه به درز جایی که پانل بالایی با پانل جانبی برخورد می‌کند، پیدا کنید. چاقو را در امتداد درز بکشید تا زمانی که به مانعی برخورد کنید. ین یک کلیپ بهاری است برای آزاد کردن گیره، تیغه چاقو را مستقیماً در گیره فشار دهید، در حالی که صفحه بالایی را به سمت بالا فشار می دهید. این روش را تکرار کنید تا هر گیره فنری دیگری را که پانل بالایی را در جای خود نگه داشته است، پیدا کرده و بردارید. سپس پانل را بلند کنید.

بست ها همچنین ممکن است زیر یک پلاک نام یا لوگوی شرکت، پشت یک پلاگین پلاستیکی به ندرت قابل رویت، زیر یک پد چوب پنبه ای در پایین دستگاه یا زیر یک صفحه ضمیمه پنهان شوند. با احتیاط قسمتی را که بست را مخفی کرده است باز کنید. هنگامی که دستگاه را دوباره سرهم می کنید، قسمت پنهان کننده را دوباره روی بست بچسبانید یا در صورت لزوم آن را در جای خود بچسبانید. اگر نمی توانید بست های مخفی را روی قطعات نصب شده پیدا کنید، قطعات را به آرامی با یک پد گرمایشی گرم کنید. گرما ممکن است جداسازی قطعات را آسان تر کند. در داخل دستگاه، مراقب گیره هایی باشید که قطعات را روی پانل محفظه نگه می دارند.

قبل از مونتاژ مجدد یک دستگاه اصلی، داخل دستگاه را با احتیاط جاروبرقی بکشید تا گرد و غبار و پرز آن پاک شود. سایر مشکلات را بررسی کنید و تعمیرات یا تنظیمات لازم را انجام دهید. اگر دستگاه موتور دارد، موتور را روغن کاری کنید. برس های کربن موجود در موتورهای جهانی را از نظر سایش بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. قطعات متحرک را به مقدار کم روغن کاری کنید و مطمئن شوید که کنتاکت های الکتریکی تمیز هستند.

دستگاه را برعکس روشی که آن را جدا کردید دوباره سرهم کنید. هرگز قطعات را به هم فشار ندهید یا بست ها را بیش از حد سفت نکنید. اطمینان حاصل کنید که قطعات متحرک، مانند آرمیچر یا چرخ دنده، متصل نمی شوند. پس از مونتاژ مجدد، برق را وصل کرده و آن را روشن کنید. اگر صدا می دهد، بو می دهد یا بیش از حد گرم می شود، آن را خاموش کرده و برق را قطع کنید. سپس به تعمیر خود برگردید.

سیستم های زمین

چگونه قطعات لوازم خانگی اصلی را جدا کنیم

امروزه بسیاری از خانه ها مجهز به پریزهای برق هستند که دارای سیستم سه سیم هستند. سیم سوم یک دستگاه اتصال زمین است و مانند سیم اتصال به زمین در وسایل ثابت عمل می کند. وسایل بزرگ که دوشاخه آنها دارای دو تیغه و یک شاخک می باشد، باید به یک پریز متصل به زمین وصل شوند یا با دوشاخه آداپتور مخصوص به زمین متصل شوند. احتیاط: هرگز شاخک را از دوشاخه سه سیم جدا نکنید تا در پریز غیر زمینی قرار گیرد. همیشه از دوشاخه آداپتور استفاده کنید.

اتصال زمین مناسب برای وسایلی که اسکلت فلزی دارند حیاتی است. اگر عایق سیم برق یک دستگاه اسکلت فلزی (مانند ماشین لباسشویی یا خشک کن) در نقطه ای که سیم وارد قاب می شود شکسته یا فرسوده شود، تماس بین هادی جریان و قاب فلزی می تواند کل دستگاه را شارژ کند. با برق هنگامی که این اتفاق می افتد، رطوبت می تواند خطر شوک ایجاد کند، حتی اگر دستگاه به درستی زمین شده باشد. اگر به طور تصادفی یک قاب فلزی شارژ شده را در مکانی مرطوب یا در حین لمس یک شیر آب یا رادیاتور لمس کنید، جریان از شما عبور می کند و می تواند شما را بکشد.

سه کار وجود دارد که می توانید برای از بین بردن این خطر انجام دهید. ابتدا مطمئن شوید که لوازم اصلی شما به درستی زمین شده اند. دوم، اطمینان حاصل کنید که همه سیم‌های دستگاه به خوبی تعمیر شده‌اند و در برابر سوراخ‌ها یا نقاط ناهمواری که وارد قاب دستگاه می‌شوند، ساییده نمی‌شوند. سوم، یک قطع کننده مدار خطای زمین (GFI یا GFCI) به مدار اضافه کنید. GFI ها دستگاه های نظارتی هستند که در صورت وقوع نشت جریان، فورا مدار را قطع می کنند. آنها توسط کد ملی برق در همه پریزهای جدید 15 آمپر و 20 آمپر در فضای باز و برای سیم کشی در حمام ها، که رطوبت یک مشکل رایج است، مورد نیاز است. GFI ها برای اتصال به پریزهای موجود به عنوان آداپتور، جایگزینی پریزها و جایگزینی قطع کننده های مدار در تابلوی ورودی برق در دسترس هستند. یک برقکار حرفه ای باید نوع مدارشکن را نصب کند. شما می توانید انواع دیگر را خودتان نصب کنید. قطع کننده های مدار خطای زمین در فروشگاه های لوازم برق و مرکز خانه در دسترس هستند.

لوازم خانگی دو عایق

در وسایل برقی و ابزارهای برقی با عایق دوبل، اجزای الکتریکی از هر قسمتی از دستگاه که می تواند جریان الکتریکی را حمل کند، جدا می شود. با این حال، این وسایل کاملاً در برابر ضربه ایمن نیستند. در مورد هر وسیله الکتریکی باید احتیاط کنید. به عنوان مثال، هرگز یک مته الکتریکی را در حالی که روی یک سطح مرطوب ایستاده اید کار نکنید – و هرگز به دیواری که ممکن است خطوط برق وجود داشته باشد، مته نکنید. وسایل و ابزارهای دو عایق تقریباً همیشه باید توسط یک متخصص تعمیر شوند، زیرا عایق مضاعف به محفظه پلاستیکی و بافر پلاستیکی بین قطعاتی که برق را حمل می کنند بستگی دارد. اگر این قطعات پلاستیکی به درستی قرار نگیرند، دستگاه یا ابزار ممکن است شوک الکتریکی مضر ایجاد کند. وسایل و ابزارهایی که دارای عایق دوگانه هستند معمولاً به این صورت برچسب گذاری می شوند.

همانطور که دیدید، ایمنی مناسب در مورد برق ضروری است. در قسمت بعدی به نحوه تعمیر سیم برق و دوشاخه می پردازیم.

ما در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در تبریز بصورت کاملا عملی نحوه مونتاژ و جدا کردن قطعات را آموزش می دهیم.

منبع :howstuffworks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook