لوگو کافاز

نحوه عیب یابی و رفع ایرادات برقی لوازم خانگی

فهرست مطالب

هر دستگاهی که به ظاهر خراب است نیاز به تماس جهت سرویس ندارد. شایع ترین مشکلات لوازم خانگی ماهیت مکانیکی دارد. ممکن است یک قطعه شکسته یا فرسوده (مانند کلید یا موتور) داشته باشید. شل شدن سیم یا اتصال بد نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند که به راحتی قابل رفع هستند. در صورت تمایل، هر صاحب خانه می تواند نحوه عیب یابی و رفع مشکلات برقی لوازم خانگی را بیاموزد. برای چند نکته عیب یابی آسان به ادامه مطلب بروید!

احتیاط

مانند هر توصیه ای که به صورت آنلاین دنبال می کنید، ما ادعای ارایه راهکار نهایی نداریم. لطفاً قبل از کار بر روی هر سیم برق، قطع کننده ها را خاموش کنید و با یک تستر ولتاژ غیر تماسی و/یا مولتی متر مطمئن شوید که برق قطع است. لطفاً تمام اقدامات احتیاطی در برابر شوک الکتریکی را انجام دهید و/یا اگر کاری را که انجام می‌دهید متوجه نشدید، با یک متخصص مشورت کنید.

ابزارهای اساسی که برای عیب یابی لوازم خانگی نیاز دارید چیست؟

اکثر لوازم خانگی ولتاژ متناوب AC را که از شرکت برق به خانه شما عرضه می شود، می گیرند و از آن برای تولید گرما، نور، چرخاندن موتور یا هر سه به طور همزمان استفاده می کنند. اما هنگامی که دستگاه از کار می افتد، یک رویکرد منطقی برای عیب یابی مفید است. رفع مشکلات الکتریکی و حتی ردیابی کلیدهای مدار شامل استفاده از ابزارهای اساسی است.

برای مثال می‌توانید ولتاژ مناسب را در هر جزء مدار و حتی وضعیت اجزا و اتصالات را با استفاده از توابع موجود در ابزارهایی مانند مولتی متر بررسی کنید. مجهز بودن به عیب یابی مشکلات الکتریکی کمک می کند. برای اینکه این مشکل کمتر شود، باید ابزارهای زیر را داشته باشید:

  • NCV – آشکارساز ولتاژ غیر تماسی (تعیین می کند که آیا برق به مدار جریان دارد تا شما را ایمن نگه دارد)
  • مولتی متر دیجیتال (ولتاژ AC و DC و همچنین تداوم را اندازه گیری می کند – خواه قطعی سیم داشته باشید)
  • پیچ گوشتی (فیلیپس و سر صاف)
  • سیم کش های اصلی
  • کلمپ متر (کشش جریان را بررسی می کند – این برای عیب یابی و تعمیرات پیشرفته تر است)

مراحل رفع مشکلات برق لوازم خانگی

در اینجا یک روش عیب یابی گام به گام توصیه شده است که می توانید از آن برای جداسازی و رفع مشکلات الکتریکی در نزدیکی هر گونه مشکل لوازم خانگی با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال (DMM) و برخی ابزارهای اساسی استفاده کنید:

  1. ولتاژ منبع AC را بررسی کنید

باور کنید یا نه، برخی از مشکلات از منبع شروع می شود. همیشه مطمئن شوید که ولتاژ AC مناسب به پریز یا منبع تغذیه می رسد.

برای اندازه گیری ولتاژ منبع تغذیه AC در یک پریز، ابتدا کلید عملکرد DMM (مولتی متر دیجیتال) را روی ولت AC (VAC)قرار دهید. در صورت نیاز، محدوده ای بیشتر از ولتاژی که انتظار دارید اندازه گیری کنید (بیشتر از 120 ولت) انتخاب کنید. یک محدوده سنج خودکار به طور خودکار مناسب ترین محدوده را برای شما انتخاب می کند. در مرحله بعد، سیم های تست (قرمز و مشکی) را به پورت های ولتاژ (V) و مشترک (C) روی کنتور وصل کنید.

کاوشگر مولتی متر قرمز خط “گرم” را آزمایش می کند و سیاه رنگ خنثی یا زمین را آزمایش می کند. با دقت، پروب قرمز رنگ کنتور را در شکاف “گرم” قرار دهید. این معمولاً شکاف “کوتاه” یا کوچکتر است. پروب سیاه به شکاف عمودی دیگر پریز یا شکاف زمین می رود.

کنتور باید بین 116 تا 124 ولت را نشان دهد. سیم برق دستگاه معمولاً با سه سیم سیاه، سفید و سبز خاتمه می یابد. سیاه (یا به ندرت قرمز) معمولاً سیم “گرم” است، سفید “خنثی” است و سیم سبز باید زمین شود.

همچنین باید تقریباً هیچ ولتاژی بین خنثی (شکاف بلند) و سوراخ زمین خوانده شود.

ولتاژ منبع AC را بررسی کنید

عیب یابی ولتاژ کم یا بدون ولتاژ

اگر ولتاژی را در پریز اندازه‌گیری نمی‌کنید، مطمئن شوید که کلید یا کلید کنترل کننده پریز روشن است. همچنین، مطمئن شوید که پروب ها به اندازه کافی در ظرف قرار داده شده اند. برای اطمینان، ممکن است لازم باشد آنها را زاویه دهید یا حرکت دهید. اگر ولتاژ را در پریز تشخیص دهید، ممکن است در سیم برق مشکل داشته باشید. این آزمون بعدی شما خواهد بود.

با این حال، اگر ولتاژی را اندازه گیری کنید که بسیار کمتر از 120 ولت مورد انتظار است، ممکن است با یک سیم خنثی (سفید) قطع شده مشکل داشته باشید. از آنجایی که در بیشتر مواقع، سیم‌ها «از وسط نمی‌شکنند»، ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا یک سیم خنثی (سفید) خورده شده یا در یک پریز یا کلید در همان مدار قطع شده است. قبل از جستجوی سیم های خنثی شکسته حتماً برق را قطع کنید.

  1. سیم برق را بررسی کنید

با گذشت زمان، و گاهی در اثر تصادف یا خم شدن، هادی داخلی سیم برق می‌تواند پاره شود در حالی که از بیرون کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. برای بررسی سیم برق، ابتدا آن را از پریز جدا کنید. برای این مورد ، باید به اتصالات داخلی دستگاه خود دسترسی داشته باشید. هرگز هیچ سیمی را روی دستگاهی که هنوز به پریز متصل است تست نکنید!

مولتی متر خود را روی مقاومت یا عملکرد “اهم” تنظیم کنید و مقاومت بین هر شاخه دوشاخه و نقطه اتصال سیم برق به دستگاه را اندازه بگیرید. تیغه صاف و باریک روی دوشاخه باید به سیم سیاه وصل شود. تیغه پهن و صاف به سمت سیم سفید می رود. پین گرد به سیم سبز وصل می شود.

یک سیم برق خوب از دوشاخه تا انتهای هر سیم کمتر از یک اهم مقاومت خواهد داشت. هر چیزی بالاتر از یک اهم ممکن است نشان دهنده سیمی باشد که شروع به شکستن کرده و ممکن است هنگام استفاده بیش از حد گرم شود. اگر سیمی مقاومت بالایی داشت یا “OL” روی متر نمایش داده شد، کل سیم برق را تعویض کنید.

  1. Current Draw (کشش جریان) را بررسی کنید – کاربران حرفه ای

“کشش جریان” مقدار جریان AC است که یک تقویت کننده در حین کار می خواهد

گاهی اوقات جریان کم یا زیاد نشان دهنده مشکل موتور است. این می تواند به شما هشدار دهد که چگونه مشکلات الکتریکی را هنگامی که سیستم ها آنطور که باید کار نمی کنند، برطرف کنید. کشش جریان با استفاده از لوازم جانبی گیره متصل به مولتی متر شما یا با استفاده از گیره متر اندازه گیری می شود.

Current Draw (کشش جریان) را بررسی کنید

برای اندازه گیری جریان، لوازم جانبی گیره را وصل کنید یا گیره متر را بگیرید. لوازم جانبی به جک فعلی و جک مشترک مولتی متر متصل می شوند. فک را دور یک هادی (سیم) مداری که باید اندازه گیری شود، ببندید. معمولاً می‌توانید کابل برق را در کنار دستگاه پیدا کنید، اما لطفاً مراقب باشید یا اگر خطرات ای ن موضوع را کاملاً درک نمی‌کنید، یک برقکار استخدام کنید. مراقب باشید که دم گیره را در اطراف هر دو هادی گیره ندهید، این کار سیگنال را لغو می کند و جریان صفر را نشان می دهد.

نکته فنی: گیره جریان به عنوان یک ترانسفورماتور کاهنده عمل می کند، جریان بیشتری را که توسط دستگاه مصرف می شود می گیرد و آن را به جریان بسیار کمتری (معمولاً 1000 به 1) منتقل می کند که مولتی متر دیجیتال می تواند از عهده آن برآید.

برای اندازه‌گیری جریان با گیره‌سنج، عملکرد جریان AC را انتخاب کنید و دم گیره را در اطراف یک هادی ببندید. نمایشگر جریان اندازه گیری شده را نشان می دهد. کاری که شما در اینجا انجام می دهید این است که مطمئن شوید که دستگاه در وهله اول در حال کشیدن جریان است. وسیله ای که کار نمی کند ممکن است به سادگی برق نگیرد زیرا در جای دیگری مشکل دارد و در داخل از کار می افتد.

  1. بررسی سوئیچ ها

می توانید با بررسی سوئیچ های موجود در دستگاه های کوچک به سرعت مشکلات الکتریکی را عیب یابی کنید. مطمئن شوید که تغذیه از طریق آنها جریان دارد و به مقصد مناسب خود می رسد. شما می توانید این را به چند روش تأیید کنید. با وصل بودن دستگاه، می توانید هم سمت ورودی و هم سمت خروجی کلید را از نظر ولتاژ بررسی کنید.

با وصل شدن سرنخ های پروب به ولت و ورودی های مشترک، کنتور را روی حالت ولتاژ AC (VAC) قرار دهید. پروب سیاه را به زمین (قاب فلزی دستگاه) یا به رابط خنثی روی سیم برق (سیم سفید) وصل کنید. ابتدا یک طرف و سپس طرف دیگر را با دقت به کانکتورهای روی سوئیچ وصل کنید. با سوئیچ در موقعیت “روشن”، ولتاژ باید در هر دو شاخه ورودی و خروجی وجود داشته باشد.

5. بررسی تداوم

راه دیگر بررسی تداوم از طریق سوئیچ است. برای این آزمایش، ابتدا با جدا کردن دستگاه از برق، برق را از کلید جدا کنید.

در مرحله بعد، سوئیچ را با برداشتن سیم یا سیم ها از یک طرف سوئیچ جدا کنید.

سپس مولتی متر را روی تابع Continuity قرار دهید و یک سرب را روی درگاه ورودی سوئیچ و سیم دیگر را روی دریچه خروجی کلید قرار دهید. هنگامی که سوئیچ روشن است، مولتی متر باید سیگنال پیوستگی صوتی را به صدا درآورد و حدود صفر اهم را بخواند. با سوئیچ در موقعیت خاموش، صدای قابل شنیدن باید متوقف شود و متر “OL” را نشان می دهد. اگر اینطور نیست، مشکل خود را پیدا کرده اید: یک سوئیچ معیوب.

بعد چه می شود؟

رفع مشکلات الکتریکی در لوازم خانگی ممکن است دلهره آور به نظر برسد. با این حال، اگر مشکل فقط یک کابل شل یا یک سوئیچ بد است، چرا  مبلغی برای یک راه حل ساده پرداخت کنید؟ بسیاری از مشکلات برق به راحتی و به سرعت توسط صاحبان خانه هایی که مایل به چند دقیقه وقت گذاشتن برای عیب یابی اولیه هستند، حل شده است.

ما در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در تبریز مباحثی مشابه این مطلب که ارایه شده بصورت کامل و عملی تشریح میکنیم و کارآموزان به راحتی و بصورت عملی با این راه حل ها آشنا خواهند شد. چنانچه تمایل به شرکت در این دوره دارید و یا قصد مشاوره رایگان دارید با ما در تماس باشید.

https://www.protoolreviews.com/troubleshooting-fixing-electrical-problems/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook