لوگو کافاز

نحوه درست کردن جامپر در تعمیرات تلفن همراه

فهرست مطالب

لحیم کاری سیم جامپر برای تعمیر هر گونه مشکلی در تلفن همراه در هنگام تعمیر آن در صورت شکسته شدن مسیر ضروری است. تراک ها اتصالاتی هستند که از طریق آنها جریان در PCB (برد مدار چاپی) تلفن همراه جریان می یابد. این مسیرها همچنین ولتاژ قطعات یدکی مختلف را تامین می کنند. آنها را نمی توان در داخل برد مدار مشاهده کرد. مادربردهای گوشی بسته به مدل 7 تا 10 لایه دارند. اگر یک مسیر یا خط خراب شود، بخشی که به آن ولتاژ می دهد کار نخواهد کرد.

در این مطلب از آموزش تعمیرات موبایل به نحوه رفع مشکلات جامپر پرداخته ایم

چگونه بررسی کنیم که آیا مسیر شکسته است و ما نیاز به ساخت جامپر داریم

در مدل‌های قدیمی تلفن‌های همراه، ردیابی‌ها روی PCB قابل مشاهده بودند و از این رو می‌توانستید به راحتی آنها را از طریق یک مولتی متر بررسی کنید. اما اکنون از آنجایی که مسیرها علامت گذاری شده اند تا اندازه PCB افزایش نیابد، باید مسیرها را از طریق نمودارهای جامپر یا نمودارهای شماتیک جستجو کنیم. اما روش اولیه این است که ابتدا قسمتی را که کار نمی کند بررسی کنید. اگر قطعه ایراد دارد باید آن را عوض کنید. گام بعدی انجام ردیابی بر روی PCB از طریق نمودارهای جامپر یا نمودارهای شماتیک خواهد بود. پیروی از نمودارهای جامپر آسان است، بنابراین تکنسین ها ترجیح می دهند از نمودارها و تصاویر جامپر پیروی کنند.

روشهای جستجوی مسیرها در PCB

نحوه درست کردن جامپر در تعمیرات تلفن همراه

  1. از طریق نمودارهای جامپر در تصاویر گوگل

اگر تلفن همراه شما Samsung galaxy s2 است و شارژ نمی شود، باید هر یک از عبارت های جستجوی زیر را در گوگل تایپ کنید.

Samsung galaxy s2 شارژ نمی شود

راه حل شارژ Samsung galaxy s2

راه های شارژ سامسونگ گلکسی اس 2

اکنون روی تصاویر کلیک کنید و تصاویر بسیاری را مشاهده خواهید کرد که مسیری را که باید بررسی کنید را نشان می دهد. بهترین ها را انتخاب کنید که واضح و آسان هستند!

حالا از یک مولتی متر استفاده کنید و آن را روی Continuity قرار دهید. پروب های مولتی متر را روی 2 نقطه نشان داده شده در تصویر قرار دهید. اگر صدای بوق را می شنوید، مسیر درست است اما اگر صدای بوق را نمی شنوید، باید یک سیم را بین 2 نقطه لحیم کنید. با تعجب خواهید دید که عیب رفع شده است! اگر صدای بوق شنیدید، باید تداوم سایر تصاویر خوب را نیز بررسی کنید. در این نمودارها، گاهی اوقات اگر از شما خواسته شود که مقاومت و خازن را بررسی یا تغییر دهید، باید این کار را انجام دهید. گاهی اوقات این تصاویر از شما می خواهند که برخی از قسمت ها را حذف کنید. در چنین مواقعی فقط باید قطعات را جدا کنید و هیچ قسمتی را به جای آن لحیم نکنید. شاید تعجب کنید که چرا از شما می خواهند قطعات را حذف کنید، اما گاهی اوقات اینطوری کار می کند و بنابراین مجبور خواهید بود این کار را انجام دهید!

  1. از طریق نمودارهای شماتیک:

نمودار شماتیک نموداری است که کل شبکه مسیرهایی را که روی PCB اجرا می شوند نشان می دهد. مسیرهای تمام بخش‌های مدار را پوشش می‌دهد، مانند بخش برق، بخش صدا، بخش شبکه، بخش شارژ، و غیره. اگر یاد بگیرید که چگونه این نمودارها را بخوانید و درک کنید، می‌توانید تمام عیوب سخت‌افزاری را تعمیر کنید. فراتر از مرحله تعمیر برای این، ابتدا باید نمودارهای شماتیک را جستجو کنید. اگر در اینترنت در دسترس نباشد، نمی توانید کاری انجام دهید. اگر در دسترس باشد، باید تک تک مسیرها را با مولتی متر ردیابی کنید و در جایی که قادر به شنیدن صدای بوق نیستید، جامپرهایی بسازید. اگر باز هم مشکل حل نشد، باید آی سی مربوط به آن خطا را دوباره گرم کنید یا تعویض کنید. به عنوان مثال، اگر شارژی وجود ندارد، باید آی سی شارژ یا برق را بررسی کنید/گرم کنید/ تعویض کنید.

  1. از طریق PCB همان مدل:

اگرچه این عملی نیست، برخی از تکنسین ها سعی می کنند ردیابی را از طریق PCB کار همان مدل ردیابی کنند. آنها مسیرهای تصادفی را برای تداوم روی یک PCB در حال کار بررسی می کنند و سپس همان را در PCB که قرار است تعمیر شود بررسی می کنند. این رویه نیز گاهی اوقات جواب می دهد!

توجه: برخی از نمودارها/تصاویر ممکن است دقیق نباشند، بنابراین باید ریسک هایی را انجام دهید. بهتر است از تصاویر فقط از وب سایت ها و انجمن های معتبر استفاده کنید تا خطر عدم دقت را کاهش دهید!

منبع: allgsmtips

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook