لوگو کافاز

تعمیر سیم برق و دوشاخه  لوازم خانگی

فهرست مطالب

لوازم خانگی اصلی یا بزرگ دارای اجزای مشترک زیادی هستند که تعمیرات را آسان تر می کند. به عنوان مثال، هنگامی که تعمیر سیم برق یخچال را یاد گرفتید، می توانید همین مهارت ها را برای تعمیر سیم برق ماشین لباسشویی نیز به کار ببرید.

بخش‌های زیر دستگاه‌های رایجی را که در لوازم خانگی استفاده می‌شوند توضیح می‌دهند و نکاتی در مورد نحوه تعمیر آنها ارائه می‌دهند.

سیم برق و دوشاخه

سیم برق و دوشاخه

بسیاری از خرابی‌های دستگاه واقعاً به دلیل فرسوده شدن سیم‌های برق یا دوشاخه‌های برق است که دیگر تماس الکتریکی مناسبی برقرار نمی‌کنند. برای اطمینان از عملکرد ایمن، باید تمام سیم‌های دستگاه را از نظر مشکلات به صورت دوره‌ای بررسی کنید و سیم‌های فرسوده یا شکسته را فوراً تعویض کنید. هنگامی که مشکوک هستید سیمی معیوب است، آن را از دستگاه خارج کرده و با تستر تداوم آزمایش کنید. تستر را به یک تیغه دوشاخه وصل کنید و پروب را به یکی از دو سیم لمس کنید — یا اگر سیم برقی است، پروب را در یکی از دو سوراخ قرار دهید — در انتهای سیم دستگاه. اگر تستر روشن شد یا وزوز کرد، آن را به سیم یا سوراخ دیگر ببرید و دوباره تست کنید. این روش را برای تست تیغه دیگر دوشاخه تکرار کنید. اگر تستر در هر نقطه تست روشن شود یا وزوز کند، سیم معیوب نیست. اگر در هر نقطه ای روشن یا وزوز نمی کند، سیم یا دوشاخه معیوب است. می توانید با قطع دوشاخه و آزمایش انتهای بریده شده بند ناف، نقص را مشخص کنید. اگر تستر در تمام نقاط تست اکنون چراغ یا وزوز کند، دوشاخه قطعه معیوب است. قطعه آسیب دیده – سیم، دوشاخه یا هر دو – باید تعویض شود.

اغلب، سخت‌ترین قسمت تعویض سیم دستگاه، تعیین نحوه جدا شدن دستگاه است تا بتوانید سیم قدیمی را جدا کرده و سیم جدید را وصل کنید. گاهی اوقات تنها کاری که باید انجام دهید این است که پوشش را از جعبه اتصال جدا کنید. در موارد دیگر، مانند یک سشوار کوچک، قبل از اینکه بتوانید به پایانه ها برسید، دستگاه باید تا حدی از هم جدا شود. تقریباً در همه موارد، بند ناف توسط یک گیره یا یک دستگاه رفع فشار نصب شده در جای خود ثابت می شود. برای جدا کردن سیم، پیچ های ترمینال را باز کنید یا کانکتورهای فشار را از هم جدا کنید، گیره را شل کنید یا دستگاه کشش کش را بردارید و سیم را بیرون بکشید. نصب بند ناف جدید به سادگی یک روش معکوس است. مطمئن شوید که دستگاه کاهش فشار را ذخیره کرده و آن را روی سیم جدید قرار دهید. اگر هنگام برداشتن دستگاه فشار آور آسیب دید، آن را با دستگاه جدیدی از همان نوع جایگزین کنید.

در برخی تجهیزات، انتهای هادی به دور پیچ های ترمینال حلقه می شود و اتصالات جدید را آسان می کند. عایق بیرونی (نه عایق روی سیم های داخلی) را با دقت به مدت حدود 2 اینچ در انتهای بند ناف جدا کنید. سپس با استفاده از یک سیم کش، حدود 1/2 اینچ عایق را از انتهای هر سیم هادی جدا کنید. رشته های در معرض هر سیم را در جهت عقربه های ساعت به یک شاخک محکم بپیچانید. پیچ های ترمینال را باز کنید و هر انتهای سیم خالی را در جهت عقربه های ساعت دور یک پیچ حلقه کنید. پیچ ها را محکم ببندید. سیم ها را در انتهای دستگاه سیم جدید به همان روشی که سیم های قدیمی وصل شده اند وصل کنید.

اگر فقط دوشاخه یک دستگاه اصلی معیوب است، می توانید دوشاخه جدید را به سیم قدیمی وصل کنید. دوشاخه های نر، با دو تیغه یا با دو تیغه و شاخک اتصال به زمین، به پریز برق بزنید. دوشاخه های ماده که اغلب در انتهای سیم دستگاه استفاده می شود، به جای تیغه ها دارای سوراخ های انتهایی هستند. دوشاخه های نر معمولاً می توانند جدا شوند تا بتوانید به پیچ های ترمینال دسترسی داشته باشید. شاخه های ماده ممکن است توسط پرچ ها یا پیچ ها به هم متصل شوند. شاخه های پیچی را می توان جدا کرد، اما شمع های پرچ را نمی توان تعمیر کرد.

وقتی دوشاخه خراب می شود، در صورت امکان دوشاخه را باز کنید و بررسی کنید که سیم های هادی به درستی به پایانه های پیچی دوشاخه متصل شده اند. اگر سیم ها شل هستند، پیچ ترمینال را ببندید. این ممکن است مشکل را حل کند. در غیر این صورت، دوشاخه باید تعویض شود. برای اتصال دوشاخه نر جدید:

تعمیر سیم برق و دوشاخه لوازم خانگی

مرحله 1: انتهای بند ناف را از سوراخ دوشاخه وارد کنید و آن را برای حدود پنج یا شش اینچ بکشید.

مرحله 2: عایق بیرونی را با دقت حدود 2 اینچ جدا کنید. سپس با استفاده از یک سیم کش، حدود1/2 اینچ عایق را از انتهای هر سیم هادی جدا کنید.

مرحله 3: رشته های در معرض هر سیم را در جهت عقربه های ساعت به یک شاخک جامد بچرخانید. پس از پیچاندن انتهای هادی، یک گره محکم با سیم های داخلی بند ناف ببندید. سپس دوشاخه را روی گره به سمت پایین بکشید و انتهای در معرض سیم های هادی را بیرون بگذارید. پیچ های ترمینال را در دوشاخه باز کنید.

مرحله 4: روی یک دوشاخه دو سیم، هر سیم را به دور یک شاخه و به سمت یک ترمینال پیچ حلقه کنید. انتهای سیم لخت را در جهت عقربه های ساعت دور ترمینال پیچ حلقه کنید و پیچ را محکم کنید. اگر رنگ پیچ ها متفاوت است، سیم سفید را به پیچ سفید و سیم مشکی را به پیچ زرد وصل کنید. در یک دوشاخه سه سیم، از همین روش برای اتصال هر یک از سه سیم به یک پیچ ترمینال استفاده کنید. سیم ارت سبز را به ترمینال پیچ سبز وصل کنید.

مرحله 5: هنگامی که سیم های هادی محکم به پیچ های ترمینال محکم شدند، عایق مقوایی را روی تیغه های دوشاخه بلغزانید. اگر دوشاخه دارای آستین گیره ای است، آن را محکم در اطراف سیم ببندید.

اگر میخواهید بصورت کامل و عملی این کار را یاد بگیرید کافی است در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در تبریز شرکت کنید و نحوه تعمیر قطعات لوازم خانگی را یاد گرفته و در صورت علاقه مند بودن به فعالیت در این رشته ، کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

در بخش بعدی، بیشتر به لوازم خانگی شما می پردازیم و نحوه تعمیر واشر، سیم کشی، کلید و ترموستات را یاد می گیریم.

منبع :howstuffworks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook