لوگو کافاز

ابزار و تجهیزات تعمیر تلفن همراه

فهرست مطالب

ابزار و تجهیزات تعمیر گوشی موبایل – لیست ابزارهای حرفه ای تعمیرات موبایل و کیت تعمیرات موبایل

نحوه انتخاب ابزار تعمیر گوشی موبایل

هنگام انتخاب ابزار و تجهیزات تعمیر گوشی موبایل، مهم است که بهترین ابزار را انتخاب کنید، حتی اگر هزینه زیادی داشته باشد. ابزارها و تجهیزات ارزان یا ارزان ممکن است هنگام تعمیر تلفن همراه مفید یا راحت (ارگونومیک) نباشند.

از سوی دیگر، ابزار و تجهیزات نسبتا گران اما با کیفیت به شما کمک می کند تا بتوانید راحت و آسان یک تلفن همراه را تعمیر کنید. من شخصاً در زمینه تعمیرات موبایل آموزش دیده ام و تجربه شخصی ام می گوید که همیشه باید بهترین ابزار موجود در بازار یا آنلاین را انتخاب و خریداری کنیم. این ابزارهای با کیفیت خوب ممکن است کمی بیشتر قیمت داشته باشند اما در دراز مدت از خرید بهترین ابزار خوشحال خواهید شد.

لیست ابزار و تجهیزات حرفه ای تعمیر گوشی موبایل

صدها ابزار برای تعمیر تلفن همراه در بازار موجود است. مهم است که بهترین مارک را انتخاب کنید. در زیر لیستی از تمام ابزار و تجهیزات حرفه ای مورد نیاز برای تعمیر تلفن همراه آورده شده است:

 1. لحیم کاری

آهن لحیم کاری برای لحیم کردن اجزای کوچکی مانند خازن، مقاومت، دیود، ترانزیستور، رگولاتور، بلندگو، میکروفون، نمایشگر و غیره استفاده می شود. لحیم کاری 50 وات برای اکثر تعمیرات تلفن همراه به اندازه کافی خوب است.

هنگام خرید اتو لحیم کاری را انتخاب کنید که به راحتی در دست قرار بگیرد و دست شما را نسوزاند. آهن لحیم کاری باید گزینه ای برای انتخاب انواع و اشکال مختلف نوک یا بیت لحیم کاری داشته باشد. این نکات یا بیت ها باید قابل تعویض باشند. همچنین باید ESD-Safe (آنتی استاتیک) باشد زیرا اکثر قطعات الکترونیکی تلفن همراه بسیار حساس هستند و ممکن است به دلیل شارژ ساکن یا الکتریسیته ساکن آسیب ببینند.

لحیم کاری

 1. ایستگاه لحیم کاری

یک ایستگاه لحیم کاری دارای 2 واحد است – یک ایستگاه و یک اتو. بسته به حرارت مورد نیاز کار لحیم کاری که انجام می شود، گزینه ای برای کنترل دما دارد. آهن لحیم کاری به ایستگاه لحیم کاری متصل می شود. بهتر و راحت تر از لحیم کاری سنتی است. این کار لحیم کاری را بسیار آسان تر و سریع تر می کند. هنگام خرید یک ایستگاه لحیم کاری برای تعمیر تلفن همراه، همیشه باید یک مدل ESD-Safe (آنتی استاتیک) را انتخاب کنید.

ایستگاه لحیم کاری

 1. نگهدارنده PCB / پایه PCB

نگهدارنده PCB  (Printed Circuit Board) یا پایه PCB برای نگهداری انواع PCB تلفن همراه هنگام لحیم کاری یا تعمیر استفاده می شود. PCB را بسیار محکم نگه می دارد و به آن اجازه حرکت نمی دهد و در نتیجه به تعمیر کمک می کند. باز هم، مهم و عاقلانه است که یک نگهدارنده PCB با کیفیت خوب به جای یک نگهدارنده ارزان‌تر و ارزان‌تر انتخاب کنید.

نگهدارنده PCB / پایه PCB

 1. سیم لحیم کاری

سیم لحیم کاری برای لحیم کردن قطعات الکترونیکی، آی سی یا جامپر استفاده می شود. ترکیب اکثر سیم های لحیم قلع / سرب به نسبت 60:40 یا 63:37 است. از زمان معرفی RoHS (محدودیت مواد خطرناک) در الکترونیک، شرکت های بیشتری از لحیم کاری بدون سرب استفاده می کنند. سیم لحیم بدون سرب در بسیاری از ترکیبات موجود است، اما رایج ترین ترکیب قلع / نقره / مس با نسبت 96.5٪ / 3.0٪ / 0.5 است. سیم لحیم کاری در قطرهای مختلف مانند 2.0 میلی متر، 1.5 میلی متر، 1.0 میلی متر، 0.5 میلی متر، 0.2 میلی متر و غیره موجود است. برای تعمیر تلفن همراه سیم لحیم 0.5 میلی متری بهترین گزینه است. Alpha Cookson یک تولید کننده و تامین کننده مشهور جهانی سیم لحیم کاری و سایر مواد لحیم کاری است.

سیم لحیم کاری

 1. مولتی متر

مولتی متر می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. در تعمیرات تلفن همراه، بیشتر از مولتی متر دیجیتال برای عیب یابی، بررسی مسیر و قطعات استفاده می شود. همیشه یک مولتی متر دیجیتال ESD-Safe قابل اعتماد با کیفیت خوب برای کارهای تعمیر موبایل خریداری کنید.

مولتی متر

 1. تشک آنتی استاتیک (ESD Mat)

تشک ESD یا تشک ضد الکتریسیته ساکن روی میز یا میز کار که در آن تعمیر موبایل انجام می شود قرار داده می شود. حصیر با استفاده از سیم اتصال به زمین یا سیم زمین معمولی به زمین متصل می شود. این از آسیب ناشی از الکتریسیته ساکن جلوگیری می کند.

تشک آنتی استاتیک (ESD Mat)

 1. میکروسکوپ یا ذره بین

از اینها برای دیدن نمای بزرگنمایی شده PCB یا قطعات الکترونیکی استفاده می شد. اینها در گزینه های مختلف زوم مانند 2X، 3X، 5X، 10X و غیره موجود هستند. بسیاری از میکروسکوپ ها همچنین می توانند به کامپیوتر یا مانیتور متصل شوند.

از آنجایی که اجزای SMD روی PCB تلفن همراه بسیار کوچک هستند، ما به ابزار یا تجهیزات بزرگنمایی نیاز داریم تا بتوانیم PCB و اجزای آن را بزرگ کنیم. ابزار و تجهیزاتی مانند میکروسکوپ، میکروسکوپ USB، لامپ بزرگ‌نمایی روی میز و ذره‌بین سر با نور LED وجود دارد.

میکروسکوپ یا ذره بین

 1. لامپ ذره بین

برای دیدن نمای بزرگ شده PCB تلفن همراه استفاده می شود. اکثر لامپ های ذره بین نور نیز دارند. لامپ های ذره بین در بزرگنمایی های مختلف مانند 3x، 4x، 5x، 10x، 50x و غیره موجود هستند.

لامپ ذره بین

 1. دمنده هوای گرم

به یک دمنده هوای گرم   SMD (Surface Mount Device) ایستگاه بازسازی و سیستم تعمیر SMD نیز می گویند. دارای کنترل برای تنظیم یا مدیریت دما و جریان هوای گرم است. همیشه یک دمنده هوای گرم ESD-Safe با کیفیت خوب بخرید.

دمنده هوای گرم

 1. کیت ابزار تعمیر تلفن همراه

کیت ابزار الکترونیکی تعمیر موبایل شامل اکثر ابزارهای کوچک مورد نیاز برای اکثر کارهای تعمیرات الکترونیکی است. اکثر این ابزارها شامل آهن لحیم کاری، پمپ لحیم کاری، سیم لحیم، فیتیله لحیم کاری، پیچ گوشتی های دقیق، موچین و غیره می باشد. بنابراین نیازی به خرید تکی این ابزارها نیست.

کیت ابزار تعمیر تلفن همراه

 1. پیچ گوشتی تخت

پیچ گوشتی تخت برای باز کردن و سفت کردن پیچ ها هنگام مونتاژ و جداسازی تلفن همراه استفاده می شود. پیچ گوشتی های تخت سایزهای T4، T5، T6 و پیشانی برای اکثر کارهای تعمیر موبایل خوب و کافی هستند.

پیچ گوشتی تخت

 1. کیت پیچ گوشتی

یک کیت پیچ گوشتی دارای چندین پیچ گوشتی با اشکال و اندازه های مختلف برای جداسازی و مونتاژ یک تلفن همراه است. Aven Tools یک تولید کننده، صادر کننده و تامین کننده انواع ابزار و کیت ابزار در جهان است.

کیت پیچ گوشتی

 1. درب بازکن تلفن همراه

از اینها برای باز کردن بدنه یا بدنه تلفن همراه استفاده می شود. درب بازکن تلفن همراه در اشکال مختلف موجود است و از مواد مختلفی مانند پلاستیک سخت یا فلز ساخته شده است. برای جلوگیری از آسیب های ناشی از الکتریسیته ساکن، همیشه باید از درب بازکن های تلفن همراه غیر فلزی و ESD-Safe استفاده کنید.

درب بازکن تلفن همراه

 1. برس تمیز کننده  ESD-Safe

اینها برای تمیز کردن PCB تلفن همراه در حین تعمیر استفاده می شوند. مهم است که فقط برس های تمیز کننده ESD-Safe بخرید.

برس تمیز کننده  ESD-Safe

 1. موچین

موچین برای نگه داشتن قطعات الکترونیکی، آی سی ها، سیم جامپر و غیره در حین لحیم کاری و لحیم کاری مورد نیاز است. باز هم پیشنهاد می کنم فقط یک موچین ESD-Safe بخرید و استفاده کنید.

موچین

 1. منبع تغذیه DC

منبع تغذیه DC تنظیم شده (جریان مستقیم) برای تامین جریان DC به تلفن همراه استفاده می شود. اکثر تعمیرکاران از منبع تغذیه DC برای روشن کردن تلفن همراه بدون باتری استفاده می کنند. همچنین می توان از آن به عنوان تقویت کننده باتری برای تقویت باتری تلفن همراه استفاده کرد. همچنین می توان از آن به عنوان مولتی متر استفاده کرد.

منبع تغذیه DC

 1. تقویت کننده باتری

تقویت کننده باتری برای افزایش قدرت باتری تلفن همراه استفاده می شود.

تقویت کننده باتری

 1. تستر باتری

این دستگاه برای تست و تجزیه و تحلیل وضعیت یا وضعیت باتری تلفن همراه استفاده می شود.

تستر باتری

 1. جعبه JIG تست

این دستگاه برای عیب یابی و یافتن ایراد یا مشکل در تلفن همراه استفاده می شود. این به تلفن همراه کمک می کند تا خارج از قاب یا محفظه خود به طور معمول کار کند و کار کند. این به تست و بررسی ولتاژ و سایر نقاط تست روی PCB کمک می کند. به عبارت ساده به تلفن همراه کمک می کند تا بدون باتری کار کند.

جعبه JIG تست

 1. تستر LCD

تستر LCD برای بررسی اینکه آیا صفحه نمایش LCD گوشی موبایل معیوب است یا خیر استفاده می شود.

تستر LCD

 1. کیت BGA

کیت تعمیر BGA برای Reball و تعمیر آی سی های توپی استفاده می شود. BGA مخفف Ball Grid Array است.

کیت BGA

 1. IRDA یا ایستگاه کاری مادون قرمز

این دستگاه شبیه دمنده هوای گرم است. تنها تفاوت این است که گرما را از طریق مادون قرمز می دهد. این بسیار دقیق است و فقط در جایی که لازم باشد گرما می دهد، بنابراین از آسیب دیدن قطعات الکترونیکی مجاور روی PCB جلوگیری می کند.

IRDA یا ایستگاه کاری مادون قرمز

 1. پاک کننده اولتراسونیک

برای تمیز کردن PCB تلفن همراه و قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

پاک کننده اولتراسونیک

 1. سیم جامپر

سیم جامپر یک سیم مسی با روکش یا روکش نازک است که برای پرش از یک نقطه به نقطه دیگر در مسیر تلفن همراه هنگام تعمیر استفاده می شود. اکثر افرادی که کار تعمیر موبایل را انجام می دهند برای حل بسیاری از مشکلات جامپر را انجام می دهند.

سیم جامپر

 1. خمیر لحیم کاری

این لحیم کاری به شکل نیمه جامد ذوب شده است. شبیه خمیر است. خمیر لحیم کاری عمدتا برای Reballing IC ها استفاده می شود.

خمیر لحیم کاری

 1. چسباندن شار

این شار به شکل خمیر است. در هنگام لحیم کاری از شار خمیری استفاده می شود. هدف اصلی شار حذف اکسیدها و سایر ناخالصی ها از مسیر PCB و از سرنخ های قطعات الکترونیکی برای لحیم کاری بهتر و هدایت الکتریکی است.

چسباندن شار

 

 1. شار مایع

برای تمیز کردن مسیر PCB و پایه ها یا پین های قطعات الکترونیکی در حین لحیم کاری استفاده می شود. شار مایع کیفیت لحیم کاری را بهبود می بخشد. شار آلفا کوکسون به دلیل کیفیت خوب شهرت جهانی دارد.

شار مایع

 1. رقیق کننده یا تمیز کننده PCB

تینر یا پاک کننده PCB برای تمیز کردن PCB تلفن همراه استفاده می شود. رایج ترین پاک کننده PCB مورد استفاده در تعمیر تلفن همراه IPA یا ایزوپروپیل الکل است. مهم است که فقط پاک کننده PCB با کیفیت خوب خریداری کنید زیرا پاک کننده های PCB بی کیفیت می توانند به برد آسیب برسانند.

رقیق کننده یا تمیز کننده PCB

 1. تیغه کاتر

این برای حذف لمینیت از سیم جامپر استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای چندین هدف دیگر استفاده کرد.

تیغه کاتر

 1. پوینت کاتر

برای برش سرب، سیم و غیره استفاده می شود.

پوینت کاتر

 1. برش بینی

برای برش سرب، سیم و غیره استفاده می شود.

برش بینی

 1. اسفنج تمیز کردن

این برای تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری هنگام لحیم کاری استفاده می شود.

اسفنج تمیز کردن

 1. سیم لحیم کاری

سیم لحیم کاری یا سیم جداکننده برای حذف لحیم اضافی از مسیر PCB استفاده می شود. Goot تولید کننده و تامین کننده مشهور جهانی سیم لحیم کاری است.

سیم لحیم کاری

 1. بند مچ دست

در مچ دست شخصی که در حال تعمیر تلفن همراه است بسته می شود. این برای جلوگیری از ESD استفاده می شود و به تخلیه یا زمین شارژ استاتیک کمک می کند و بنابراین از آسیب دیدن PCB یا قطعات الکترونیکی جلوگیری می کند.

بند مچ دست

 1. دستکش آنتی استاتیک دست

استفاده از دستکش ESD-Safe هنگام تعمیر تلفن همراه برای جلوگیری از شارژ ثابت PCB و قطعات الکترونیکی ضروری است.

دستکش آنتی استاتیک دست

 1. پیشبند آنتی استاتیک

لباسی است که توسط افرادی که گوشی های تلفن همراه را تعمیر می کنند و در کارخانه های تولید تلفن همراه می پوشند. این همچنین به تخلیه الکتریسیته ساکن کمک می کند.

پیشبند آنتی استاتیک

 1. جذب کننده دود

این مانند یک فن اگزوز است که به فیلتر کردن دودی که هنگام لحیم کاری خارج می شود کمک می کند.

جذب کننده دود

ما در این مقاله سعی کردیم تمامی ابزار ها و تجهیزات مربوط به گوشی های همراه را بصورت جامع شرح دهیم ، در دوره آموزش تعمیرات موبایل در تبریز با این تجهیزات بصورت عملی کار میکنید و مهارت لازم را کسب خواهید کرد.چنانچه به دنبال شغل آینده دار و درآمدزایی عالی هستید از طریق سایت یا بصورت حضوری می توانید در این دوره ثبت نام کنید.

 

http://www.mobilecellphonerepairing.com/mobile-phone-repairing-tools-equipment-tools-to-repair-mobile-cell-phone.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook