لوگو کافاز

بخش ها و قطعات تلفن همراه

فهرست مطالب

بخش های مختلف در PCB تلفن همراه – اجزای هر بخش و عملکرد آنها.

بخش های تلفن همراه – PCB تلفن همراه به 3 بخش اصلی تقسیم می شود – (1) بخش شبکه. (2) بخش قدرت. و (3) بخش صوتی (در گوشی های هوشمند اندروید و آیفون). این برای همه تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند همه برندها از جمله سامسونگ، نوکیا، ال‌جی، موتورولا، سونی اریکسون، ایسر، آلکاتل، اپل، آموی، ایسوس، بنکیو، زیمنس، برد، بلک‌بری، بلو، سلکن، دل، گیگابایت قابل اجرا است. , Haier, HTC, Huawai, Micromax, Panasonic, Philips, Sagem, Spice, Toshiba, ZTE و غیره.

بخش ها و اجزای تلفن همراه

/ قطعات در هر بخش و عملکرد آنها

 

همانطور که در بالا ذکر کردم، PCB تلفن همراه یا تلفن هوشمند را می توان به طور کلی به 3 بخش اصلی تقسیم کرد – بخش شبکه، بخش برق و بخش صدا. اکنون، این بخش‌های وسیع را می‌توان دوباره به چند بخش کوچک برای درک آسان تقسیم کرد. اجازه دهید همه این بخش ها را با جزئیات و اجزای الکترونیکی و قطعات آی سی موجود در این بخش ها و عملکرد آنها را درک کنیم.

 1. بخش صفحه کلید یا صفحه کلید

بخش صفحه کلید هر تلفن همراه مستقیماً به CPU متصل است. این بدان معنی است که ردیف ها و ستون های کلیدها مستقیماً به CPU متصل هستند. آی سی محافظ یا آی سی رابط یا دیود وارکتور در خط سطر یا ستون برای محافظت از بخش کلید متصل می شود. در تلفن های همراه مدرن که دارای کلیدهای qwerty هستند، یک آی سی کنترل جداگانه برای محافظت بیشتر از کلیدها به CPU متصل می شود.

در جدیدترین گوشی های هوشمند اندروید و آیفون اپل، صفحه کلید فیزیکی وجود ندارد. کلیدها توسط سیستم عامل (OS) و برنامه ها نمایش داده و کنترل می شوند. این کلیدهای مجازی روی صفحه نمایش توسط یک صفحه لمسی که به طور جداگانه به PCB / برد منطقی متصل است کنترل می شوند.

 1. بخش نمایش

بخش نمایش به طور مستقیم به CPU متصل است تا سیگنال های زیر را دریافت کند – سیگنال داده LCD، سیگنال بازنشانی LCD، سیگنال LCD WR، سیگنال LCD RD، سیگنال LCD FLM، سیگنال LCD HSYN و غیره. این سیگنال ها از طریق CPU به ماژول LCD داده می شود. . منبع تغذیه 2.8 ولت یا منبع تغذیه 1.8 ولت برای عملکرد به LCD داده می شود. فیلتر رابط سیگنال LCD در بسیاری از تلفن های همراه برای اتصال این سیگنال های ماژول ال سی دی متصل شده است.

 1. بخش سیم کارت

بخش رابط سیم کارت به طور مستقیم به CPU در اکثر تلفن های همراه متصل است. در صورت عدم وجود منبع تغذیه در تلفن همراه، بخش سیم کارت از طریق آی سی پاور به CPU متصل می شود. عمدتاً V-SIM (3.0V)، SIM-RST (2.85V)، SIM CLK، SIM-Data (2.5V) و SIM GND در بخش SIM ساخته می شوند. این چهار پین (Beside SIM GND) مستقیماً به بخش رابط / کنترل سیم متصل می شوند و V-SIM ولت از طریق پایه V-SIM از طریق مقاومت 10-18 کیلو اهم به پین داده سیم کارت داده می شود.

 1. بخش کارت حافظه

در حال حاضر بیشتر کارت حافظه Micro SD در اکثر تلفن های همراه متصل است که از طریق یک سوکت 8 پین به بخش میکرو کارت متصل می شود. بخش کارت حافظه در داخل CPU ساخته شده است. توضیحات این 8 پین به شرح زیر است:

 1. MMC-Data-2
 2. MMC Data
 3. MMC CMD (Command)
 4. VMMC / VSD (Positive Supply Pin)
 5. MMC-CLK
 6. GND
 7. MMC-Dta0
 8. MMC Data-1

برق 2.8 ولتی برای کارکرد کارت MMC و اتصال مقاومت 50 tp 100 کیلو اهم در این منبع تغذیه به پین شماره 4 از منبع تغذیه تامین می شود. این منبع تغذیه به Pin Numbers – 1،2،3،7،8 سوکت MMC داده می شود. یک سوئیچ یا پین آشکارساز MMC در سوکت MMC ساخته می شود که در صورت عدم وجود کارت MMC برق 1.8 ولت به طور مداوم دریافت می شود و پس از اتصال MMC به صفر می رسد.

 1. بخش رابط MIC

بخش رابط MIC در اکثر تلفن های همراه به طور مستقیم به CPU متصل است. ولتاژ کاری (MIC Bios) (1.8 تا 2.8 V) از CPU یا بخش منبع تغذیه برای عملکرد MIC و MIC ولتاژ مثبت و منفی از طریق دو خازن SMD وارد می شود.

 1. بخش بلندگو

در اکثر تلفن های همراه مدرن که در آنها یک بلندگوی جداگانه وجود دارد، مستقیماً به CPU مربوط می شود. صدا را از طریق سیگنال ها مستقیماً از CPU یا از بخش صوتی داخلی CPU دریافت می کند. در برخی از تلفن های همراه، این سیگنال های صوتی از طریق سیم پیچ SMD / SMD Resistance دریافت می شود. برخی از تلفن های همراه دارای آی سی صدا در قسمت صدا هستند. برخی از تلفن های همراه دارای تقویت کننده صدا هستند.

 1. بخش بلندگو / زنگ

زنگ یا بلندگو در اکثر تلفن‌های همراه با آی‌سی تقویت‌کننده صدا وصل می‌شوند تا صدای بلندی دریافت کنند. آی سی تقویت کننده صدا یا سیگنال صوتی دریافتی از CPU بخش صوتی را تقویت می کند.

 1. بخش نور پس زمینه کلید

چراغ های LED مطابق مدار موازی در بخش نور پس زمینه کلید متصل می شوند. انتهای آند تمامی ال ای دی ها به یکدیگر و تمامی انتهای کاتدها به یکدیگر متصل می شوند. 3 تا 3.3 ولت برای عملکرد این چراغ های LED کلیدی عرضه می شود. این منبع تغذیه به انتهای کاتد LED ها از انتهای زمین داده می شود. منبع تغذیه انتهای آند چراغ های LED با استفاده از LED-Driver یا PNR IC کنترل می شود.

 1. بخش نور پس زمینه LCD

نور پس زمینه LCD در تلفن های همراه بر اساس مدار سری ساخته شده است. یک بخش ژنراتور ولتاژ تقویت کننده برای تامین ولتاژ بالا (10 تا 18 ولت) برای عملکرد LED LCD ساخته شده است. بوست کویل، آی سی درایور بوست ولت، دیود یکسو کننده و غیره در این بخش وجود دارد.

 1. بخش موتور ویبراتور

منبع تغذیه مثبت به طور مستقیم از انتهای مثبت باتری به این بخش داده می شود. منبع تغذیه منفی از طریق یک ترانزیستور NPN یا از زمین هر مدار داده می شود.

 1. بخش شبکه

آنتن، سوکت آنتن خارجی، فیلتر RX-Band Pass، RF Crystal، FEM، PFO، TX-Band Pass Filter، RF IC، CPU در بخش شبکه متصل می شوند. سیگنال دریافتی در آنتن در طول RX از طریق سوکت آنتن به سوئیچ آنتن یا FEM داده می شود، جایی که پردازش بعدی با انتخاب فرکانس باند مناسب تکمیل می شود و از طریق فیلتر RX-Band Pass به آی سی RF منتقل می شود. سیگنال RF از آی سی RF در طول TX به FEM یا PFO داده می شود تا سیگنال را تقویت کند. پس از فرآیند انتخاب باند، سیگنال از طریق آنتن عبور می کند.

 1. بخش شارژ باتری

رابط شارژر و سیستم در اکثر تلفن های همراه مدرن با هم ساخته می شوند. بخش رگولاتور به طور جداگانه برای بخش شارژ باتری ساخته شده است. در برخی از تلفن های همراه قسمت شارژ باتری در داخل آی سی پاور ساخته می شود.

 1. بخش رادیو FM

آی سی درایور رادیو FM، آنتن FM، سیگنال و اجزای تامین در بخش رادیو FM ساخته شده است.

 1. بخش بلوتوث

آنتن بلوتوث، فیلتر سیگنال RF بلوتوث، آی سی درایور بلوتوث، تامین و اجزای سیگنال در این قسمت ساخته شده است. عملکرد بخش بلوتوث مانند بخش شبکه است. سیگنال RF-CLK در طول پردازش سیگنال به آی سی درایور بلوتوث داده می شود.

 1. Power ON را روشن کنید

پاور IC، CPU (UCP)، فلش آی سی، RF-CLK، Crystal، RF-IF، PWR Ket و غیره در این بخش وجود دارد. منبع تغذیه مثبت باتری به آی سی برق داده می شود و باتری (3.7 ولت) را از 2.87 تا 3.0 ولت وصل می کند که در یک نوک کلید پاور ولت دریافت می شود. منبع تغذیه به CPU، فلش آی سی، RF-CLK، بخش ژنراتور (RF Crystal، RF IC) داده می شود که توسط آن تلفن همراه روشن می شود.

 1. بخش هندزفری / گوشی

به طور عمده جک هندزفری، میکروفون هندزفری، قطعه سیگنال بلندگو و تقویت کننده صوتی هندزفری در این بخش وجود دارد.

در این مقاله سعی کردیم شناخت کاملی نسبت به اجزا و قطعات مختلف تلفن همراه برای شما ارایه بدیم ، ما در دوره آموزش تعمیرات موبایل در تبریز بصورت بصورت جزئی تمامی قسمت ها را آموزش خواهیم داد. جهت شرکت در دوره جدید بصورت حضوری یا از طریق تماس تلفنی مشتاق پاسخگویی و ارایه مشاوره رایگان به شما دانشجویان عزیز هستیم.

http://www.mobilecellphonerepairing.com/sections-parts-inside-a-mobile-cell-phone.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook