لوگو کافاز

IPA برای تعمیر تلفن همراه

فهرست مطالب

استفاده از الکل برای تعمیر یا احیای گوشی افتاده در آب

در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است بخواهید هنگام صرفه جویی در تعمیر یا احیای تلفن همراهی که در آب یا مایعات دیگر افتاده یا در معرض رطوبت قرار گرفته است، در نظر بگیرید.

اگر به فکر استفاده از الکل ایزوپروپیل روی تلفن همراهی هستید که به نظر می رسد پس از تماس با رطوبت کاملاً درست عمل نمی کند، در جای مناسبی هستید. این راهنما به برخی از سوالات متداول در مورد استفاده از ایزوپروپیل الکل در دستگاه‌های پیشرفته مانند تلفن‌های هوشمند پاسخ می‌دهد و حاوی توصیه‌هایی در مورد موارد دیگری است که ممکن است بخواهید قبل از انجام آن در نظر بگیرید.

موارد استفاده از IPA (ایزوپروپیل الکل)

IPA عمدتاً به عنوان پاک کننده PCB استفاده می شود. تعداد کمی از تکنسین ها آن را Thinner یا PCB Cleaning Liquid یا Chemical می نامند. تعداد کمی از مردم آن را IPA Flux نیز می نامند، اما در واقع یک ماده شیمیایی متفاوت از Flux است.

در صنعت تعمیرات تلفن همراه، IPA برای تمیز کردن PCB تلفن همراه و قطعات الکترونیکی SMD استفاده می شود.

عملکرد یا هدف اصلی مایع یا مواد شیمیایی پاک کننده PCB IPA حذف کثیفی، گرد و غبار، آلاینده ها، باقی مانده های شار و غیره از PCB است. بسیاری از مراکز خدمات تلفن همراه و متخصصان نیز از پاک کننده های اولتراسونیک برای تمیز کردن PCB استفاده می کنند

مهم است که فقط پاک کننده PCB با کیفیت خوب خریداری کنید زیرا پاک کننده های PCB بی کیفیت می توانند به برد مدار چاپی آسیب برسانند.

ویژگی های IPA با کیفیت خوب برای تعمیر تلفن همراه

 • این باید یک حلال تمیز کننده بسیار کارآمد باشد.
 • این ماده شیمیایی باید بتواند تمام لکه ها، چربی ها، کثیفی ها، گرد و غبار و هر گونه آلودگی دیگر را از بین ببرد.
 • نباید هیچ گونه خوردگی در مسیرهای فلزی و قطعات الکترونیکی ایجاد کند.
 • باید برای حذف بقایای شار ایده آل باشد.
 • ماده شیمیایی باید غیر سمی باشد.
 • نباید هیچ گونه اثری از خود باقی بگذارد.
 • برای استفاده روی پلاستیک و الیاف باید ایمن باشد.
 • یک ظرف آئروسل برای تمیز کردن انواع مختلف PCB بهترین است. بسیاری از تولید کنندگان این ماده شیمیایی را در ظروف با قلم مو عرضه می کنند.

الکل نمی تواند آسیب های فیزیکی را ترمیم کند

در حالی که الکل یک ابزار شگفت‌انگیز مفید برای تعمیر تلفنی است که در معرض رطوبت قرار گرفته است، متأسفانه نمی‌تواند هیچ قطعه سخت‌افزاری را روی تلفنی که آسیب فیزیکی یا مایعی را تجربه کرده است تعمیر کند. به طور معمول هر قطعه سخت افزاری که آسیب دیده باشد (مثلاً یک اتصال برقی) باید با یک قطعه سخت افزاری جایگزین شود.

اگر به نظر نمی رسد که خیساندن گوشی در الکل به حل مشکلی که گوشی شما با آن مواجه است (هر مشکلی که ممکن است باشد) کمکی کند، ممکن است این قطعه سخت افزاری آسیب دیده باشد و باید تعویض شود.

ابتدا LDI را بررسی کنید

قبل از خیس کردن گوشی خود در الکل، ممکن است بخواهید ابتدا LDI (نشانگر آسیب مایعات) گوشی خود را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که LDI گوشی ها از رنگ سفید طبیعی خود به رنگ صورتی یا قرمز تبدیل شده است که نشان دهنده آسیب احتمالی آب و لغو گارانتی تلفن ها است.

ایزوپروپیل الکل هنوز هم نوعی مایع است و برچسب LDI را فعال می کند. اگر LDI گوشی شما هنوز کاملا سفید است، ممکن است بتوانید گزینه های گارانتی احتمالی را بررسی کنید. اگر اینطور نیست (به احتمال زیاد در بسیاری از شرایط) با امتحان این ترفند کوچک و غوطه ور کردن تلفن خود در الکل تقریباً چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت.

از چه نوع الکلی استفاده کنم؟

نحوه استفاده از ipa

توصیه می‌شود وقتی می‌خواهید تلفن همراه خود را با الکل تعمیر کنید، از الکل ایزوپروپیل ۹۹ درصد استفاده کنید. معمولاً ارزان است رسانا نیست و بسیار مؤثر است.

70% در مقابل 91% در مقابل 99% ایزوپروپیل الکل

هنگام استفاده از ایزوپروپیل الکل، به شدت پیشنهاد می شود که از غلظت 99٪ (حجمی) استفاده کنید، زیرا ایزوپروپیل الکل 99 درصد خالصی است که می توانید دریافت کنید و حاوی مواد افزودنی دیگری مانند آب که یک مایع رسانا است و می تواند احتمال اتصال برق و همچنین سایر عواقب نامطلوب را افزایش دهد.

ایزوپروپیل الکل به عنوان یک حلال

ما به طور خلاصه در مورد الکل و ماهیت نارسانای آن صحبت کرده ایم، اما از آنجایی که ایزوپروپیل الکل یک حلال است، بیشتر پرسیده شده که آیا استفاده از الکل در تلفن همراه بی خطر است یا خیر.

به طور دقیق تر، آیا ایزوپروپیل الکل می تواند تأثیر نامطلوبی بر مواردی مانند چسب ها یا چسب های مورد استفاده برای مونتاژ تلفن های هوشمند امروزی داشته باشد؟

در حالی که ایزوپروپیل الکل از نظر فنی یک حلال است، از 99٪ ایزوپروپیل الکل برای احیای چندین تلفن همراه استفاده شده که در معرض رطوبت قرار گرفته اند یا در آب افتاده اند یا در نوعی مایع دیگر غوطه ور شده اند و هنوز هیچ نتیجه منفی ای دیده نشده است.

بنابراین در حالی که این یک راه حل تضمینی نیست (از آنجایی که ایزوپروپیل الکل نمی تواند آسیب های فیزیکی مانند اتصال برق را ترمیم کند)، طبق شواهد ایزوپروپیل الکل می تواند در این نوع شرایط کمک می کند و ابزار خوبی برای استفاده در هنگام مبارزه با اثرات ناخوشایند و نامطلوبی که رطوبت یا مایع می تواند روی یک دستگاه الکترونیکی داشته باشد.

سوالات متداول:

آیا الکل می تواند مشکل گوشی های من را برطرف کند؟

الکل می تواند به حل بسیاری از مشکلاتی که اغلب برای گوشی هوشمند پس از افشای مایع گوشی هوشمند رخ می دهد، کمک کند. این شامل و محدود به مشکلات مربوط به…

 • صفحه لمسی (به لمس شما پاسخ نمی دهد یا به اشتباه پاسخ می دهد)
 • صفحه نمایش (چه مخدوش باشد، چه خطوط، تغییر رنگ داشته باشد یا اصلاً کار نکند)
 • درگاه شارژ یا شارژ (اگر تلفن شما شارژر را تشخیص نمی‌دهد یا از شارژ صحیح خودداری می‌کند)
 • نگه داشتن شارژ (اگرچه اغلب این مشکل باتری به جای مشکل گوشی است)
 • خاموش کردن (به طور پراکنده بدون دلیل خاصی خاموش می شود)
 • راه اندازی مجدد (خود راه اندازی مجدد می شود، در حلقه بوت گیر می کند یا به درستی روشن نمی شود)
 • بلندگوی بلند (که برای رینگر، موسیقی، هندزفری و غیره استفاده می شود)
 • بلندگوی داخلی (که در مکالمه تلفنی آن را تا گوش خود نگه می دارید)
 • میکروفون (برای اینکه دیگران بتوانند صحبت شما را در حین مکالمه تلفنی بشنوند)
 • Wi-Fi (تلفن به یک شبکه Wi-Fi متصل نمی شود یا متصل نمی ماند)
 • مشکلات خدمات (خدمات ضعیف یا بدون خدمات)
 • حسگرها (سنسور مجاورت یا اسکنر اثر انگشت و غیره)
 • جک صوتی (برای اتصال هدست)
 • بلوتوث (با دستگاه‌های بلوتوث مشکلاتی دارد)
 • پاسخگو نیست (اگر تلفن شما خاموش است و کاملاً پاسخگو نیست)
 • و غیره … (اگر رطوبت یا مایع مسئول این نقص باشد، این احتمال وجود دارد که ایزوپروپیل الکل بتواند آن را برطرف کند)

IPA برای تعمیر تلفن همراه (ایزوپروپیل الکل) بهترین پاک کننده PCB است. مایع پاک کننده رقیق کننده یا PCB نیز نامیده می شود.

به طور عمده برای تعمیر موبایل ، تمیز کردن مادربرد و تمیز کردن قطعات الکترونیکی در پاک کننده اولتراسونیک استفاده می شود.

چگونه باید آن را انجام دهم؟

برخی از سوالات دیگر که معمولا پرسیده می شود شامل نحوه آغشته کردن تلفن همراه به الکل ایزوپروپیل 99٪ است. در اینجا چند سوال رایج و چند توصیه شخصی وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد.

آیا باید قطعات گوشی را قبل از خیس کردن آن در الکل جدا کنم؟

بله، قبل از غوطه ور کردن تلفن همراه در الکل، تمام قطعات قابل جدا شدن را از گوشی خود جدا کنید.

این قطعات قابل جابجایی می‌توانند بسته به تلفن همراه و ارائه‌دهنده خدمات خاص شما متفاوت باشند، اما این قطعات ممکن است شامل صفحه پشتی تلفن، باتری، کارت حافظه خارجی (معروف به کارت MicroSD)، سیم کارت (ها) و غیره باشد.

توصیه می شود تمام این قطعات را از گوشی خود بردارید و با یک پارچه تمیز آغشته به ایزوپروپیل الکل 99 درصد آن را پاک کنید. سپس همه آن قطعات را کنار بگذارید تا خشک شوند.

بعد از اینکه تمام قطعات جداشدنی از گوشی شما برداشته شد، الکل قادر خواهد بود بدون مقاومت به تمام آن قسمت های گوشی وارد شود و با هر شانسی می تواند جادوی خود را انجام دهد.

چه مدت باید گوشی خود را در الکل خیس کنم؟

مدت زمانی که باید گوشی خود را در الکل آغشته کنید در سنگ تعیین نشده است. این به چند عامل مختلف بستگی دارد، از جمله شرایط خاصی که منجر به نیاز به تلاش برای تعمیر یا احیای تلفن همراه معیوب شما می شود.

آب باران، آب رودخانه، آب توالت، آب دریا، آب ظرفشویی، آب دوش یا حمام، آب شوینده لباسشویی، سودا، سوپ، شیر و غلات، شراب، آبجو، هر مایعی که ممکن است به گوشی شما راه پیدا کرده باشد. باید دستگاه خود را به اندازه کافی خیس کنید تا سعی کنید آن ماده خاص را از عملکرد داخلی تلفن همراه خود حذف کنید.

برخی از مواد نسبت به سایرین انعطاف پذیرتر خواهند بود…

در بیشتر شرایط باید بتوانید از خیس شدن گوشی خود برای چند ساعت خلاص شوید.

خشک کردن تلفن همراه چگونه باشد؟

هنگامی که دستگاه الکترونیکی شما زمان خیس شدن را پیدا کرد و احساس کردید که الکل توانسته وارد گوشی شود و آن را تمیز کند، می توانید گوشی را از الکل خارج کنید. پس از آن باید به آرامی سعی کنید تا جایی که می توانید الکل را از گوشی خارج کنید و سپس قسمت بیرونی گوشی را با یک پارچه خشک تمیز تا جایی که می توانید خشک کنید.

از برنج خشک در هنگام تلاش برای تسریع روند خشک کردن استفاده شود.

ایزوپروپیل الکل باید نسبتاً سریع خشک شود، اما برای اندازه گیری خوب ممکن است بخواهید اجازه دهید تلفن خود به مدت 24 ساعت خشک شود یا حداقل اجازه دهید در طول شب بماند و خشک شود.

بعد از اینکه گوشی شما زمان خشک شدن کامل را داشت، آن را از برنج خارج کنید، هر برنجی که ممکن است به آن چسبیده باشد را بردارید (تمام پورت ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید برنجی به جای نامطلوب راه پیدا نکرده است)، گوشی را قرار دهید. همه با هم، و سعی کنید آن را راه اندازی کنید.

منابع:

smartmobilephonesolutions

mobilecellphonerepairing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook