لوگو کافاز

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه

فهرست مطالب

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه

امروزه دوربین‌های مداربسته از فناوری‌هایی هستند که افراد مایل‌اند برای تأمین امنیت و نظارت بر محل کار و زندگی خود از آن‌ها بهره ببرند. در این مقاله شما را با سیستم دوربین‌های مداربسته شبکه و نحوه نصب آن آشنا می‌کنیم. همچنین تفاوت این سیستم با دوربین‌های مداربسته آنالوگ را به شکل مختصر توضیح می‌دهیم.

دوربین مداربسته شبکه چیست؟

دوربین مداربسته شبکه همان‌طور که از نامش پیداست سیستمی برای نصب دوربین مداربسته است که در آن از پروتکل‌های شبکه‌های کامپیوتری برای انتقال تصاویر استفاده می‌شود. همچنین دریافت و ضبط تصاویر در این دوربین‌ها به شکل دیجیتال است که کیفیت تصاویر دریافتی در آن نسبت به سیستم‌های آنالوگ بسیار بالاتر است.

اجزای تشکیل‌دهنده دوربین‌های مداربسته شبکه

  • دوربین مداربسته شبکه: این دوربین‌ها تصاویر را به شکل دیجیتال ضبط کرده و برای سرور ارسال می‌کنند.
  • دستگاه NVR یا سرور: در این نوع دوربین‌های مداربسته از این دستگاه برای ضبط و انتقال تصاویر استفاده می‌کنند.
  • سوئیچ شبکه: دستگاهی است که انشعابات کابل دوربین‌ها به آن متصل می‌شود و نقش مهمی در صرفه‌جویی در مصرف کابل دارد.
  • کابل شبکه: کابل‌ها وظیفه انتقال تصاویر از دوربین به سرور، سوئیچ و مانیتورها را دارند.
  • از دیگر تجهیزات می‌توان به داکت، لوله فلکسی، لوله فلزی، فیش‌های اتصال و … اشاره کرد.

نحوه نصب دوربین مداربسته شبکه

برای نصب این دوربین‌ها ابتدا لازم است که محل نصب دوربین‌ها تعیین‌شده و به تعداد لازم خریداری شوند. سپس محل گذر کابل‌ها را تعیین کرده و در صورت لزوم محل‌های موردنظر را برای عبور کابل‌ها و داکت ها سوراخ می‌کنیم. وجود سوئیچ در این سیستم‌ها الزامی نیست اما معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرند. بعد از نصب کابل‌ها به NVR لازم است که هارد مناسب در آن نصب‌شده و فرمت گردد. سپس کابل‌ها به مانیتور متصل شده و سپس برق را وصل می‌کنیم. لازم به ذکر است که دوربین‌ها به برق 12 آمپر نیاز دارند که به دو صورت اتصال به برق شهری و یا اتصال به آداپتور قابل تأمین است. سپس باید به تعیین زاویه دوربین‌ها و تنظیم نور توجه شود تا در صورت وجود شکست نور، تصاویر از کیفیت لازم برخوردار باشند.

مزایای دوربین مداربسته تحت شبکه

مزایای سیستم دوربین مداربسته شبکه و تفاوت آن با سیستم آنالوگ

  • 1- قیمت: به شکل خلاصه می‌توان گفت که سیستم‌های شبکه پرهزینه و باکیفیت هستند. به این معنی که تصاویر نسبت به سیستم‌های آنالوگ بسیار باکیفیت هستند اما قیمت دوربین‌های سیستم شبکه چند برابر سیستم آنالوگ است که این امر باعث رواج بیشتر سیستم‌های آنالوگ است.
  • 2-کیفیت تصاویر: از دیگر تفاوت‌های این دو نوع سیستم دوربین مداربسته، کیفیت تصاویر آن‌هاست. در سیستم‌های آنالوگ حداکثر کیفیت تصاویر دریافتی 0.5 مگا پیکسل است. اما در دوربین‌های مداربسته شبکه هیچ محدودیتی برای کیفیت تصاویر وجود نداشته و شما می‌توانید تصاویر را باکیفیت 5 مگا پیکسل داشته باشید.
  • 3-سادگی: سیستم‌های آنالوگ به‌راحتی نصب شده و از پیچیدگی زیادی برخوردار نیستند؛ اما سیستم های دوربین شبکه دارای سیستم پیچیده ایی هستند. این تفاوت در نحوه نصب و همچنین تجهیزات مورد نیاز نیز بارز است.
  • 4-قابیلت های نرم‌افزاری: سیستم‌های دوربین مداربسته شبکه به علت فنّاوری بالایی که دارند امکانات نرم‌افزاری بالاتری دارند که قابل ارتقا بوده و در کاربردهای امنیتی کمک زیادی به اپراتورها می‌کنند؛ اما سیستم‌های آنالوگ بسیار ساده و ابتدایی بوده و از این ویژگی‌ها برخوردار نیستند.

به‌طورکلی سیستم‌های دوربین شبکه از مزایای بیشتری نسبت به سیستم‌های شبکه برخوردار هستند اما هزینه بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند. به‌طورکلی اگر شما می‌خواهید یک نظارت ساده به محل موردنظر داشته باشید سیستم آنالوگ برای شما مناسب است اما درصورتی‌که خواستار ایجاد یک نظارت دقیق و حرفه‌ای هستید سیستم دوربین مداربسته شبکه به شما توصیه می‌شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان آموزشگاه تعمیرات کافاز در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook