لوگو کافاز

نحوه تعمیر لوازم خانگی اصلی

فهرست مطالب

لوازم خانگی برای اجرا ساخته شده اند. آنها سال به سال سخت کار می کنند، معمولاً بدون مشکلات زیاد. آنها به راحتی قابل قبول هستند. نتیجه این است که وقتی یک دستگاه خراب می‌شود، ممکن است کاملاً ضرر کنید — نمی‌دانید چگونه کار می‌کند، نمی‌دانید چرا کار نمی‌کند و مطمئناً نمی‌دانید چگونه آن را تعمیر کنید.

چه کاری می توانی انجام بدهی؟ می توانید برای تعمیر آن به یک متخصص پول پرداخت کنید، یا می توانید خودتان آن را تعمیر کنید و در هزینه خود صرفه جویی کنید. این مقاله تمام اطلاعاتی را که باید بدانید تا لوازم اصلی خود را از هم جدا کنید و سپس آنها را به حالت کار در کنار هم قرار دهید در اختیار شما قرار می دهد. اما قبل از اینکه با پیچ گوشتی به یخچال حمله کنید، اجازه دهید اطلاعاتی در زمینه لوازم خانگی اصلی به دست آوریم.

اکثر لوازم خانگی بر روی سیستم الکتریکی خانه شما کار می کنند: آنها از جریان AC از سیم کشی مدار در خانه شما استفاده می کنند. وسایل کوچک روی مدارهای 110-120 ولت کار می کنند و دوشاخه سیم آنها دارای دو تیغه است. وسایل بزرگ یا اصلی مانند کولرها، خشک کن ها و محدوده ها معمولاً به سیم کشی 220-240 ولت نیاز دارند و نمی توان آنها را در مدارهای 110-120 ولتی کار کرد. وسایل بزرگ با سیم اتصال به زمین سیم کشی می شوند. شاخه های آنها دو تیغه و یک شاخک دارند. این نوع دستگاه باید به یک پریز متصل به زمین – پریزهایی با منافذ برای پذیرش هم تیغه ها و هم شاخک اتصال زمین – وصل شود یا با دوشاخه آداپتور مخصوص به زمین متصل شود. تمام وسایل برقی – چه بر روی صفحه فلزی یا روی بدنه دستگاه – دارای برچسب برق مورد نیاز آنها بر حسب وات و ولت و گاهی اوقات آمپر هستند.

لوازم خانگی کوچک معمولا ماشین های نسبتاً ساده ای هستند. آنها ممکن است از یک عنصر گرمایش ساده، یک فن، مجموعه‌ای از تیغه‌ها یا کوبنده‌های چرخان متصل به یک محور محرک تشکیل شوند. یا ممکن است دو یا سه پیوند مکانیکی ساده داشته باشند. تعمیر این وسایل معمولاً به نسبت ساده است. وسایل بزرگ پیچیده‌تر هستند – یکی از لوازم اصلی مانند ماشین لباسشویی ممکن است دارای موتور، تایمر و پمپ و همچنین سوپاپ‌ها، سوئیچ‌ها و سلونوئیدهای مختلف باشد. با این نوع دستگاه، مشکلاتی ممکن است در دستگاه های کنترل یا قطعات مکانیکی/قدرت رخ دهد. خرابی یک دستگاه کنترل ممکن است یک عملیات یا کل دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد. خرابی یک دستگاه مکانیکی/قدرت معمولاً فقط بر عملکردهایی که به آن دستگاه بستگی دارد تأثیر می گذارد. هنگامی که یک دستگاه اصلی خراب می شود، دانستن نحوه تشخیص مشکل به همان اندازه مهم است که بدانید چگونه آن را برطرف کنید.

از آنجایی که لوازم خانگی اصلی بسیار پیچیده هستند، معمولاً مشخص نیست که کجا یک نقص است. (بسیاری از وسایل جدیدتر شامل عیب یابی الکترونیکی هستند که می توان آن ها را از کتابچه راهنمای مالک تفسیر کرد.) اولین قدم این است که تصمیم بگیرید که آیا مشکل در یک دستگاه کنترل است یا یک دستگاه مکانیکی. به عنوان مثال، در یک خشک کن، دستگاه های کنترل گرما را کنترل می کنند، و اجزای مکانیکی درام را می چرخانند. کدام سیستم تحت تأثیر قرار می گیرد؟ اگر درام بچرخد، اما خشک کن گرم نشود، مشکل در سیستم کنترل است. اگر خشک کن گرم می شود، اما درام نمی چرخد، مشکل مکانیکی است. این نوع تجزیه و تحلیل را می توان برای تعیین دقیق نوع خرابی – سیستم کنترل یا سیستم مکانیکی – در همه وسایل بزرگ استفاده کرد.

برای اینکه دقیقا متوجه شوید مشکل چیست، باید هر قسمت از سیستم آسیب دیده را بررسی کنید تا قسمت خراب را پیدا کنید. این کار آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست، زیرا اجزای دستگاه در یک توالی منطقی با هم کار می کنند. با شروع با ساده ترین احتمالات، می توانید قطعات را یکی یکی آزمایش کنید تا علت خرابی را جدا کنید.

تعمیر لوازم اصلی

نحوه تعمیر لوازم خانگی اصلی

سه قانون بسیار مهم وجود دارد که هنگام تلاش برای انجام هر نوع تعمیر لوازم خانگی باید از آنها پیروی کنید. هرگز سعی نکنید با نادیده گرفتن این قوانین در زمان یا هزینه خود صرفه جویی کنید. شما اصلاً در هیچ چیزی صرفه جویی نخواهید کرد و ممکن است در نهایت به خودتان آسیب بزنید یا دستگاه را خراب کنید.

  • قبل از اینکه دستگاه را برای تشخیص مشکل یا انجام هر گونه تعمیری آزمایش کنید، همیشه مطمئن شوید که برق و/یا منبع گاز دستگاه قطع شده است. اگر پس از تعمیر، برای بررسی کار خود برق را روشن می کنید، دستگاه را لمس نکنید. فقط برق را روشن کنید و مشاهده کنید. در صورت نیاز به تنظیمات، قبل از انجام آنها، برق را خاموش کنید.
  • اگر قطعات یک دستگاه را با پیچ، پیچ و مهره، دوشاخه و سایر بست‌های جداکننده در کنار هم نگه دارید، احتمالاً می‌توانید هر گونه تعمیرات لازم را انجام دهید. اگر قطعات با پرچ یا جوش به هم چسبیده اند، سعی نکنید خودتان دستگاه را تعمیر کنید. با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید.
  • در بیشتر موارد، قطعات شکسته یا بد کارکرد دستگاه را می توان سریعتر و ارزان تر از تعمیر آن توسط شما یا یک متخصص تعویض کرد. قطعات شکسته یا خراب را با قطعات جدیدی که مخصوص آن دستگاه ساخته شده است، تعویض کنید. اگر نمی توانید جایگزین دقیقی برای قطعه شکسته پیدا کنید، اشکالی ندارد که قطعه مشابهی را تا زمانی که در فضای قدیمی قرار دارد جایگزین کنید. در این صورت برای نصب به دستورالعمل سازنده مراجعه کنید.

قطعات لوازم خانگی را از مراکز خدمات لوازم خانگی، نمایندگی های تعمیرات لوازم خانگی و فروشگاه های لوازم خانگی در دسترس هستند. همیشه لازم نیست برای دریافت قطعات و خدمات مورد نیاز برای لوازم خانگی با نام تجاری به یک مرکز قطعات لوازم خانگی با نام تجاری خاص مراجعه کنید، بنابراین برخی از انتخاب های خرید/خدمات دارید. اگر نمی توانید مرکز خدمات قطعات را در منطقه خود پیدا کنید، قطعه مورد نیاز خود را مستقیماً از سازنده سفارش دهید. نام و آدرس سازنده دستگاه معمولاً روی دستگاه چاپ می شود. مطمئن شوید که تمام اطلاعات مدل و قطعات ممکن برای دستگاه را به سازنده ارائه دهید. در صورت وجود، قطعات جایگزین را در اینترنت جستجو کنید. قبل از اینکه هر گونه تعمیر دستگاه را انجام دهید، مطمئن شوید که دستگاه برق دریافت می کند. کمبود برق شایع ترین علت خرابی دستگاه است. قبل از شروع فرآیند آزمایش و تشخیص، این مراحل اولیه را انجام دهید:

  • بررسی کنید تا مطمئن شوید که دستگاه به درستی و محکم به برق وصل شده است و سیم، دوشاخه و پریز به درستی کار می کنند. برای تعیین اینکه آیا یک پریز کار می کند یا خیر، آن را با یک تستر ولتاژ تست کنید.
  • بررسی کنید تا مطمئن شوید که فیوزها و/یا کلیدهای مدار که مدار را کنترل می‌کنند منفجر یا خاموش نشده‌اند. ممکن است بیش از یک تابلو برق ورودی برای خانه شما وجود داشته باشد، به خصوص برای وسایل 220-240 ولتی مانند محدوده و کولر گازی. فیوزهای سوخته یا قطع کننده مدار قطع شده را هم در پانل اصلی و هم در پانل جداگانه بررسی کنید.
  • بررسی کنید تا مطمئن شوید که فیوزها و/یا قطع کننده های خود دستگاه منفجر نشده اند یا خاموش نشده اند. دکمه های تنظیم مجدد را فشار دهید تا برق به وسایلی مانند ماشین لباسشویی، خشک کن و محدوده بازگردد. برخی از محدوده ها دارای فیوزهای جداگانه برای کارکرد فر هستند. مطمئن شوید که این فیوزها منفجر نشده اند.
  • اگر دستگاه از گاز یا آب استفاده می کند، بررسی کنید تا مطمئن شوید که منبع کافی دریافت می کند.
  • دفترچه راهنمای مالک دستگاه را بررسی کنید. بسیاری از تولید کنندگان نمودارهای عیب یابی مشکل/راه حل مفیدی را ارائه می دهند. اگر دفترچه راهنما برای دستگاه ندارید، احتمالاً می توانید یکی را – حتی برای یک دستگاه قدیمی یا منسوخ – از بخش خدمات مشتری سازنده تهیه کنید.

بسیار خوب، اکنون که مقدمات را اانجام داده ایم، وقت آن است که مستقیماً  داخل دستگاه را بررسی کنیم. برای یادگیری نحوه جدا کردن یک دستگاه اصلی و جزئیات مربوط به سیستم های زمین، به بخش بعدی بروید.

منبع :howstuffworks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook