لوگو کافاز

دوربین مداربسته چیست؟

فهرست مطالب

دوربین مداربسته چیست؟

کلمه دوربین مداربسته ترجمه کلمه انگلیسیcloset circuit television  است که به اختصار cctv شناخته شده است. دوربین‌های مداربسته به دوربین‌هایی گفته می‌شود که در جای خود ثابت هستند و تصاویر را برای یک یا چند محل ارسال می‌کنند. کاربرد غالب این دوربین‌ها در حوزه حفاظت، نظارت و سیستم‌های مانیتورینگ امنیت است.

دوربین مداربسته
دوربین مداربسته چیست؟

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 توسط شرکت زیمنس به منظور بررسی پرتاب موشک ساخته شد. این دوربین‌ها به تدریج مورد توجه مشاغلی که در معرض سرقت بودند، قرار گرفت. بطور کلی در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

کاربردهای دوربین مداربسته

کاربرد اصلی دوربین مداربسته در سیستم‌ها حفاظتی است اما کاربردهای آن در حوزه محدود نمانده است. در زمینه‌های از جمله پلیسی، نظامی، کنترل ترافیک و… مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دوربین مداربسته
کاربردهای دوربین مداربسته
 • جلوگیری از ارتکاب جرایم

کاربرد دوربین‌های مداربسته در زمینه جلوگیری از جرایم بسیار گسترده است. استفاده از این دوربین‌ها درجلوگیری جرایم رانندگی گرفته تا جرایم جنایی و قتل بسیار مفید بوده است. آخرین تحقیقات آماری معتبر نشان می‌دهد بعد از نصب دوربین‌های مداربسته در مراکز عمومی روی هم رفته 7٪ کاهش تخلفات مشاهده شده است.

 • کاربرد صنعتی

در کارخانه‌های صنعتی در محل‌هایی که حضور افراد با مشکلاتی همراه است از دوربین مداربسته استفاده می‌شود. برای مثال در کارخانه‌های شیمیایی و یا نیروگاه‌های هسته‌ای در مراکز صنعتی از دوربین‌های مداربسته مخصوصی استفاده می‌شود.

 • کنترل ترافیک

  امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین‌های مداربسته برای کنترل ترافیک استفاده می‌شود. کنترل میزان ترافیک در خیابان‌ها، ارسال اطلاعات GPS به رانندگان، نظارت بر تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی از کاربرد‌های این دوربین‌ها است. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از آخرین دستاوردهای دوربین‌های مداربسته در این حوزه است.

  دوربین مداربسته
  امنیت نقل و انتقالات
 • امنیت نقل و انتقالات:

  در حوزه نقل و انتقالات برای جلوگیری از بروز حوادث از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود. برای مثال در مترو‌ها برای کنترل درهای ورود و خروج به منظور اطمینان از خروج مسافران از این دوربین‌ها استفاده می‌شود. در اتوبوس‌های شهری نیز با نصب دوربین‌های مداربسته بسیاری از مشکلات حل شده است.

انواع دوربین مداربسته

از نظر نوع سیگنال:

-دوربین های آنالوگ
-دوربین های آی پی تحت شبکه
-دوربین های دو منظوره

 

دوربین های آنالوگ

این دوربین‌ها‌ جزء نسل ابتدایی دوربین‌های مداربسته است که برای انتقال اطلاعات از امواج آنالوگ استفاده می‌کنند. کیفیت این دوربین‌ها به دلیل استفاده از امواج آنالوگ که همواره در معرض نویز قرار دارد پایین است. برای افزایش کیفیت این دوربین‌ها از کابل‌ها و تجهیزات بسیار قوی استفاده می‌کنند. در مواردی که نیاز به ارسال اطلاعات بصورت بی‌سیم باشد این دوربین‌ها بسیار ضعیف عمل می‌کنند. دوربین‌های آنالوگ به دلیل قیمت کمتر نسبت به دوربین‌های دیجیتال در بازار ایران فروش بیشتری دارد.

دوربین مداربسته
دوربین های آی پی تحت شبکه

دوربین های آی پی تحت شبکه

دوربین‌های آی پی نسل جدید دوربین‌های مداربسته هستند که در بازار جهانی مورد استقبال قرار گرفته است. این دوربین‌ها از امواج دیجیتال برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند. یعنی برخلاف دوربین‌های آنالوگ از همان ابتدا امواج را دیجیتال می‌کنند. این دوربین‌ها ضمن بکارگیری امواج دیجیتال، آن‌ها را تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می‌کنند. در شبکه هر دوبین مانند یک وسیله عمل می‌کند و به وسیله شناسه آی پی و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می‌شود.

دوربن مداربسته
دوربین‌های دومنظوره

دوربین‌های دومنظوره

این نوع دوربین‌ در واقع همان دوربین‌ مداربسته آنالوگ است که پورت خروجی شبکه نیز در آن تعبیه شده است. کیفیت این دوربین مداربسته مانند دوربین‌های آنالوگ است. به دلیل تعبیه شدن پرت خروجی امکان استفاده از آن به صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. استفاده از این دوربین‌ها تنها زمانی توصیه می‌شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook