لوگو کافاز

دوربین مداربسته ضد آب چیست؟

فهرست مطالب

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته ضد آب چیست و برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

دوربین مداربسته ضد آب چیست و برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

دوربین مدار بسته یا Closed-Circuit Television Camera یک سیستم تلویزیونی است که برای نظارت، اهداف امنیتی، و کنترلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای انواع مختلفی  از جمله دوربین مدار بسته ضدآب  می‌باشد.

مقاومت دوربین در برابر باراش باران و برف و آب از جمله ويژگی‌هایی بسیار مهم و اساسی یک دوربین مدار بسته است که در محیط خارج از ساختمان و در فضای باز  مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوربین‌هایی که در فضاهای بیرون نصب می‌شوند به دلیل اینکه بیشتر در معرض تغییرات آب و هوایی قرار دارند مسلما به میزان مقاومت بیشتری نیز در برابر این تغییرات نیازمند هستند.

‌ علاوه بر این در مکان‌هایی مانند استخر و یا حوضچه‌هایی آب  که درصد تماس آب با دوربین بیشتر است، لازم است دوربین‌هایی نصب شود که پس از تماس با آب کارایی خود را از دست ندهد. همه این دلایل باعث شده است تا دوربین‌های مداربسته ضدآب براساس این نیازها وارد بازار و مورد استفاده مصرف‌کنندگان قرار بگیرد.

دوربین مدار بسته ضدآب یا  Water Proof  CCTV یک  مدل‌ از دوربین‌های مدار بسته است که دارای مقاومت در برابر نفوذ آب است و در مکان‌هایی که امکان نفوذ آب وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوربین مداربسته
استاندارد IP یا Ingress Protection در دوربین مداربسته ضد آب

 

استاندارد IP یا Ingress Protection در دوربین مداربسته ضد آب

میزان مقاومت ضدآب بودن دوربین از طریق استاندارد IP  (ingress protection)  مشخص می‌شود. استاندار IP یک استاندارد بین‌‌المللی است که برای تعیین میزان مقاومت تجهیزات الکتریکی در مقابل نفوذ آب مورد استفاده قرار  می‌گیرد و دوربین براساس آن مورد آزمایش قرار گرفته و این استاندارد میزان مقاومت محصول و کالای ضدآب را نشان می‌دهد.

به طور کلی حداقل میزان IP دوربین‌های ضدآب در حدود ۶۶ است و این درجه از مقاومت می‌تواند دوربین را در برابر بارش باران، برف و آب ایمن نگه دارد.

دوربین مداربسته ضد آب
کاربرد دوربین مداربسته ضد آب

 

کاربرد دوربین مداربسته ضد آب

براساس آنچه گفته شود در مکان‌هایی مانند ورودی‌های ساختمان‌ها، استخرها، پمپ بنزین، پارکینگ، حیاط ساختمان، دوربین‌های نصب شده در خیابان و مکان‌های عمومی که بیشتر در معرض باران، برف و آب قرار دارند،‌ لازم است از دوربین‌های ضدآب استفاده شود. طراحی این دوربین‌ها به گونه‌ای است که در برابر آب مقاوم است و قرار گرفتن در آب و یا ریختن آب به روی آن باعث خرابی آن نمی‌شود.

در استخرها مخصوصا استخرهایی که برای انجام مسابقات مورد استفاده قرار می‌گیرد به دلیل نیاز به پوشش همه‌جانبه روند مسابقه لازم است دوربین در قسمت‌های مختلف استخر نصب شود که این خود امکان تماس آب با دوربین را بسیار زیاد می‌کند در این شرایط نمی‌توان از دوربین‌های مدار بسته معمولی استفاده کرد و ضروری است از دوربین‌های ضدآب استفاده شود.

همچنین در مکان‌های عمومی مانند پمپ بنزین که نصب دوربین برای کنترل و امنیت لازم و ضروری است، نمی‌توان از دوربین‌های معمولی استفاده کرد. به دلیل قرار گرفتن پمپ بنزین‌ها در فضاهایی باز،‌دوربین‌های نصب شده در این مکان بیشتر در معرض مستقیم برف و باران قرار می‌گیرند و همین امر باعث می‌شود که در انتخاب دوربین برای نصب دقت بیشتری به خرج داد و دوربین‌های ضدآب در این مکان نصب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook