لوگو کافاز

ماشین لباسشویی تخلیه نمی کند؟ 5 علت و راه حل

فهرست مطالب

چک لیستی برای رفع مشکل تخلیه و چرخش

مشکلات تخلیه در ماشین لباسشویی به یکی از دو دسته تقسیم می شود: یا آب از خود ماشین خارج نمی شود یا آب از ماشین خارج می شود اما نمی تواند به درستی از طریق لوله های تخلیه جریان یابد. برای خارج کردن آب راکد از ماشین لباسشویی، مستقیم ترین اما خسته کننده ترین راه این است که آب ذخیره شده را خارج کنید، یا می توانید اجازه دهید شلنگ تخلیه کار را برای شما انجام دهد.

چندین مشکل خاص می تواند این مشکلات کلی را ایجاد کند، و تشخیص آنها می تواند کار دشواری باشد، به عنوان مثال، اگر ماشین لباسشویی شما به طور کامل نمی چرخد و لباس شما هنوز خیس است، می تواند نشانه گرفتگی یا خرابی پمپ تخلیه باشد. برخی از مشکلات را می توانید خودتان برطرف کنید، در حالی که برخی دیگر احتمالاً نیاز به تماس با یک تعمیرکار لوازم خانگی دارند.

علل تخلیه نشدن واشر

ابتدا حتما به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود مراجعه کنید. بخش عیب‌یابی ممکن است به شما پیشنهاداتی را برای دلایل احتمالی مشکلات تخلیه ارائه دهد. برخی از ماشین های لباسشویی مدرن کدهای خطا را نمایش می دهند که مشکل را برای شما مشخص می کند. اگر این مشکل را شناسایی نکرد، ماشین لباسشویی خود را در حالی که یکی از چرخه های تخلیه خود را طی می کند، مشاهده کنید. همانطور که ماشین را در حال مشاهده می کنید، یکی از مشکلات زیر احتمالاً شناسایی می شود:

  • لوله لاستیکی تخلیه منتهی از ماشین لباسشویی به لوله تخلیه را مسدود کنید
  • موادی که فیلتر یا پروانه های پمپ آب را مسدود می کند
  • خرابی مکانیکی پمپ آب
  • تسمه محرک شل یا شکسته
  • سوئیچ درب معیوب
  • گرفتگی در سیستم تخلیه

تخلیه نکردن ماشین لباسشویی

مشکلات شیلنگ تخلیه

اگر صدای عملکرد پمپ ماشین لباسشویی را می شنوید اما آب از ماشین خارج نمی شود، احتمالاً شیلنگ تخلیه لاستیکی که از پشت ماشین به سمت لوله تخلیه یا وان شستشو می رود با الیاف پارچه مسدود شده است. گاهی اوقات ممکن است بعد از شستن وسایلی مانند فرش، که ممکن است الیاف پارچه زیادی از بین برود، یا اگر شلنگ تخلیه فشار داده شود، این اتفاق می افتد. اگر شلنگ گرفتگی داشته باشد، می تواند از پمپاژ آب از دستگاه جلوگیری کند.

برای آزمایش این مورد، شلنگ تخلیه متصل به واشر را بردارید و مطمئن شوید که شفاف است. یک راه آسان برای بررسی شفاف بودن شیلنگ تخلیه، دمیدن هوا در آن است. اگر چیزی مانع لوله تخلیه نشود، به احتمال زیاد مشکل در پمپ ماشین لباسشویی است. اگر شیلنگ فرسوده یا به شدت پیچ خورده است، تعویض شلنگ ممکن است توانایی دستگاه برای پمپاژ آب را بهبود بخشد.

مشکلات پمپ تخلیه

اگر می‌توانید عملکرد پمپ را بشنوید، اما به نظر می‌رسد که در حال کار است، ممکن است یک تکه پارچه یا یک مورد دیگر مکانیزم پمپ را مسدود کند. برای رفع این مشکل، باید دستگاه را خاموش و تخلیه کنید، سپس پانل ماشین لباسشویی را بردارید تا پمپ آب را بررسی کنید. ممکن است خود پمپ مسدود شده باشد، یا گرفتگی ممکن است در لوله موجدار منتهی به پمپ باشد.

اکثر پمپ ها دارای روکش های قابل جابجایی هستند و در داخل آن یک صفحه فیلتر روی پمپ خواهید دید. اگر این صفحه با زباله مسدود شده باشد، تمیز کردن آن و مونتاژ مجدد پمپ احتمالاً مشکل را برطرف می کند.

در ماشین های لباسشویی با بار بالا، پمپ معمولاً در پشت دستگاه قرار دارد. در لودرهای جلو، معمولاً در قسمت جلوی دستگاه، زیر در یافت می شود. هر گونه پرز قابل رویت را از روی صفحه فیلتر بردارید و آن را در آب بشویید. همچنین پروانه های پمپ را بررسی کنید و مطمئن شوید که آزادانه حرکت می کنند و با هیچ مانعی گیر نکرده اند. پمپ و پانل پوشش را دوباره جمع کنید، سپس دستگاه را تست کنید.

اگر پمپ اصلا صدای کار کردن ندارد، یا اگر هیچ مانعی در پمپ یا شلنگ تخلیه پیدا نکردید، ممکن است پمپ آب شما خراب شده باشد و باید تعویض شود. این مورد نیاز به استفاده از متخصص تعمیرات لوازم خانگی است، اگرچه این امکان برای صاحب خانه ماهر وجود دارد که قطعه را سفارش داده و آن را تعویض کند.

مشکلات تسمه محرک

پمپ توسط یک تسمه محرک کار می کند که اطراف قرقره های پایین موتور ماشین لباسشویی قرار می گیرد. اگر این تسمه شکسته باشد یا روی قرقره ها سفت نباشد، ماشین لباسشویی در تخلیه آن مشکل پیدا می کند یا ممکن است اصلاً تخلیه نشود. برای رفع این مشکل، باید دستگاه را به سمت خود برگردانید تا تسمه را بررسی کنید. صاحبان خانه می توانند این کار را خودشان انجام دهند، اگرچه بسیاری از تعمیرکاران ترجیح می دهند تعمیراتی در این سطح را انجام دهد.

مشکلات سوئیچ درب

درست در زیر درب یا درب ماشین لباسشویی، یک کلید پلاستیکی کوچک برای تشخیص بسته شدن درب استفاده میشود تا ماشین بتواند کار کند. اگر این کلید معیوب باشد، ممکن است دستگاه به درستی تخلیه نشود. در حالی که در باز است و دستگاه در حال کار است، سوئیچ را با دست فشار دهید و به صدای کلیک گوش دهید. اگر آن را نمی شنوید، ممکن است سوئیچ نیاز به تعویض داشته باشد.

مشکلات سیستم لوله کشی

اگر آب با موفقیت از دستگاه پمپاژ می شود، اما سپس از لوله تخلیه بیرون می ریزد ، احتمالاً مشکل از گرفتگی تخلیه سنتی است. از آنجایی که الیاف کوچک پارچه معمولاً از طریق سیستم شستشو می‌شوند، معمولاً گرفتگی فاضلاب در لوله‌های لوله‌کشی که ماشین لباسشویی در آن تخلیه می‌شود، رخ می‌دهد. مسدود شدن زهکشی باعث می شود که آب به داخل لوله ایستاده و روی زمین بریزد. پاک کردن گرفتگی فاضلاب معمولاً مشکل را حل می کند.

شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی حدود دو فوت به سمت لوله تخلیه لوله کشی پایین می رود. (در برخی از ماشین‌ها، شیلنگ تخلیه ممکن است به سادگی به کناره وان شستشو بسته شود، اگرچه این دیگر عمل قابل قبولی نیست.) از آنجا، آب سپس به یک تله تخلیه می‌رود. گرفتگی می تواند یا در این منطقه تله باشد، یا می تواند پایین تر از خط تخلیه باشد.

برای تعیین محل گرفتگی، ابتدا ماشین لباسشویی را با آب پر کنید. صفحه را روی تنظیمات چرخش/ تخلیه بچرخانید و برای تخلیه آن آماده شوید. در حالی که هنوز به صفحه واشر دسترسی دارید، در جایی قرار بگیرید که بتوانید لوله تخلیه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook