لوگو کافاز

دلایل اصلی که چرا ماشین لباسشویی شما چرخش را متوقف می کند

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی 8 دلیل متداول برای توقف چرخش واشر بار جلو می پردازیم.

چه ماشین لباسشویی با بار بالا یا از جلو داشته باشید، وقتی خراب شود می تواند کل روز شما را خراب کند.

اگر چرخش و تخلیه آن در وسط یک چرخه متوقف شود، باید با آن همه لباس خیس مبارزه کنید. اگر در پایان بار شستشوی شما از کار بیفتد، شمارش معکوس برای مدت زمان تعمیر دستگاه شروع می شود و شما نگران هزینه آن هستید.

خبر خوب این است:

ممکن است مشکل غیر مکانیکی داشته باشید که خودتان بتوانید از پس آن برآیید.

اگر چرخش ماشین لباسشویی شما متوقف شد، چند مورد غیرمکانیکی وجود دارد که می توانید فوراً برای رفع مشکل بررسی کنید:

مشکلات غیرمکانیکی در ارتباط با عدم چرخش ماشین لباسشویی

عدم تعادل بار

عدم تعادل بار در ماشین لباسشویی

این معمولاً برای ماشین‌هایی که از بالا بارگیری می‌کنند، زمانی اتفاق می‌افتد که لباس‌های سنگین‌تر به‌جای اینکه به‌طور یکنواخت پخش شوند، در یک طرف قرار می‌گیرند. هنگامی که احساس کند بار از تعادل خارج شده است، به طور خودکار خاموش می شود تا از آسیب مکانیکی جلوگیری شود.

واشر را خاموش کنید و با حرکت دادن لباس ها به یک توزیع مساوی، بار را دوباره متعادل کنید. وقتی درب را می بندید، چرخش باید از سر گرفته شود. ممکن است لازم باشد آب اضافی وان قبل از شروع مجدد چرخه شستشوی معمولی تخلیه شود

گرفتگی تله تخلیه

گرفتگی تله تخلیه می تواند دلیل غیر مکانیکی معمولی برای توقف چرخش واشر بار جلو باشد. پرزها و اقلام کوچکی که در جیب‌ها رها شده‌اند یا به‌طور ناخواسته با لباس‌ها جمع‌آوری شده‌اند ممکن است در تله تخلیه جمع شوند. سیستم فیلتر از ورود اقلام به فاضلاب اصلی و گرفتگی یا آسیب رساندن به آن جلوگیری می کند. با این حال، اگر خود تله تخلیه مسدود شود، دستگاه خاموش می شود.

مدل‌های ماشین‌ها متفاوت هستند، اما باید محل درب تله تخلیه را پیدا کنید (معمولاً در قسمت پایینی جلوی واشر). مقداری آب در تله باقی می ماند، بنابراین قبل از چرخاندن کلاهک در خلاف جهت عقربه های ساعت، اطمینان حاصل کنید که یک فنجان زیر درپوش قرار دهید تا مایعی را بگیرد.

اجازه دهید آب تخلیه شود، سپس هر گونه پرز یا زباله ای را که ممکن است در زهکشی گیر کرده باشد تمیز کنید. پس از پاک شدن، پرز گیر را عوض کنید (آن را با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت محکم کنید)، و درپوش را به جای خود باز کنید. برای از سرگیری چرخه چرخش، دستگاه را مجددا راه اندازی کنید.

تنظیم مجدد

اگر نه تعادل بار و نه تمیز کردن تله تخلیه مشکل شما را حل نمی کند، تنظیم مجدد اصلی ممکن است کمک کند.

دستگاه را به مدت تقریبی یک دقیقه از برق بکشید. آن را دوباره به برق وصل کنید و با شش بار باز و بسته کردن در در 12 ثانیه، کامپیوتر را ریست کنید. همه ماشین ها به این عمل پاسخ نمی دهند.

اگر این راه حل ها را بدون موفقیت امتحان کرده اید، باید در نظر داشته باشید که دستگاه شما دارای یک مشکل مکانیکی یا الکتریکی است و نیاز به مداخله حرفه ای دارد:

قفل درب (اینترلاک)

قفل درب (اینترلاک) ماشین لباسشویی

یک مکانیسم ایمنی در همه ماشین‌های لباسشویی درب از جلو و برخی ماشین‌های لباسشویی جدیدتر با درب بالا وجود دارد که از باز شدن درب در اواسط چرخه جلوگیری می‌کند. سیستم قفل درب/اینترلاک شامل قفل دستگاه، ضربه درب و سوئیچ است. هنگامی که در بسته است، سیگنالی به سیستم کنترل می دهد که قفل است و به چرخه چرخش اجازه می دهد تا کار کند.

اگر قفل یا ضربه درب خراب باشد، ممکن است یک کد خطای دیجیتالی نمایش داده شود و واشر به هم زدن و چرخش متوقف شود. برای تعویض قفل یا مجموعه درب با یک متخصص تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

سوئیچ درب

مشابه سیستم قفل درب که در بالا ذکر شد، ماشین‌های لباسشویی قدیمی‌تر از یک سوئیچ درب برای عملکرد ایمن چرخه چرخش استفاده می‌کنند. قسمت زیرین درب واشر مجهز به یک پین خواهد بود که با بسته شدن درب سوئیچ را فعال می کند.

هنگامی که درب را می بندید، با اطمینان از محکم بسته بودن درب و با گوش دادن به “کلیک” زمانی که به سوئیچ متصل می شود، بررسی کنید که سوئیچ فعال است. اگر فعال‌سازی وجود دارد اما موتور کار نمی‌کند، ممکن است سوئیچ درب معیوب داشته باشید. برای تعویض با یک تکنسین خدمات تماس بگیرید. هرگز سوئیچ درب را دور نزنید زیرا ممکن است صدمات جدی رخ دهد.

تسمه محرک

تسمه محرک بیش از حد فرسوده می تواند از چرخش سبد لباسشویی بار بالا یا جلو جلوگیری کند. و در حالی که می خواهید یک متخصص آن را جایگزین کند، می توانید با گوش دادن به صداهای سر خوردن یا ناله تسمه که می تواند نشان دهنده مشکل تسمه باشد، در زمان عیب یابی صرفه جویی کنید.

متخصص تعمیر همچنین بررسی می‌کند که قرقره بی‌درنگ یا سر خوردن موتور کشش مناسب تسمه را فراهم می‌کند و آزادانه حرکت می‌کند. در حالی که ممکن است خودتان وسوسه شوید که تسمه درایو را تعویض کنید، ایده بهتر این است که یک تکنسین مجاز را برای انجام این کار استخدام کنید. شما مطمئن خواهید بود که تسمه جایگزین مناسب برای عملکرد بهینه استفاده می شود و با دانستن اینکه قطعات و کار تحت ضمانت هستند، آرامش خاطر را تجربه کنید.

ممکن است بدتر باشد:

کوپلینگ موتور درایو مستقیم

کوپلینگ موتور درایو مستقیم ماشین لباسشویی

اگر صرفاً نام این قسمت شما را مجبور به جستجوی کتابچه راهنما کرده است، احتمالاً نباید خودتان به این تعمیر بپردازید. کوپلینگ موتور درایو مستقیم در برخی از ماشین های بار بالا و جلو به جای درایو تسمه استفاده می شود. هدف اصلی آن انتقال نیرو از موتور به گیربکس است. با فرسودگی، کوپلینگ می لغزد و در نهایت درگیر دوشاخه های محرک که به سبد اجازه می دهد به هم بزند یا بچرخد، شکست می خورد.

این تشخیص و تعمیر نیاز به برداشتن کابینت برای دسترسی به کوپلینگ موتور درایو مستقیم دارد، بنابراین به زودی با تعمیرکار تماس بگیرید.

مونتاژ کلاچ

یک مجموعه کلاچ در برخی از واشرهای بار بالا برای قفل کردن گیربکس برای کمک به چرخه چرخش استفاده می شود. اصطکاک مکرر می تواند باعث ساییدگی و خراشیدگی لنت های کلاچ شود. در نهایت باعث کند شدن چرخه چرخش یا توقف کامل آن شود. ممکن است علائم دیگری مانند:

  • گرد و غبار یا براده های ترمز زیر دستگاه
  • بوی سوزش در طول چرخه شستشو
  • صدای بلند در طول چرخه چرخش

این یکی دیگر از تعمیرات مکانیکی پیچیده است که باید به متخصصان سپرده شود. برای دسترسی به کلاچ، باید کابینت، موتور محرک و مجموعه گیربکس را بردارید. تکنسین ماشین لباسشویی می تواند به دقت تشخیص دهد که کلاچ فرسوده یا آسیب دیده است و آیا باید تعویض شود.

دلایل دیگر چرا ماشین لباسشویی چرخش را متوقف می کند

دلایل دیگر چرا ماشین لباسشویی چرخش را متوقف می کند

در حالی که اینها شایع‌ترین علل خرابی چرخش در ماشین‌های لباسشویی با بار جلو و بالا هستند، مسائل دیگری می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. مشکلات جدی تری مانند خرابی پمپ آب، موتور یا گیربکس را می توان توسط خدمات تعمیر لوازم خانگی تشخیص داد.

در این مقاله سعی کردیم برخی راهکارهای عمومی و غیرمکانیکی مربوط به عدم چرخش ماشین لباسشویی را ارایه دهیم. چنانچه تمایل به یادگیری نحوه رفع مشکلات مکانیکی هستید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در تبریز شرکت کنید و به یک تکنسین تعمیرات لباسشویی ، ظرفشویی و یخچال تبدیل شوید.

منبع : fixappliances

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook