لوگو کافاز

دستگاه NVR (ان وی آر) چیست؟

فهرست مطالب

دستگاه NVR  (ان وی آر)  چیست؟

دستگاه NVR (ان وی آر) ،همان‌طور که می‌دانیم سیستم‌های دوربین مداربسته شامل دودسته آنالوگ و شبکه می‌شود. در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ از کارت‌های نرم‌افزاری و یا DVR برای ضبط و پردازش اطلاعات استفاده می‌شود.

دستگاه NVR مخفف کلمه Network Video Recorder است و به‌طور خلاصه می‌توان گفت یکی از اجزای اصلی سیستم دوربین‌های مداربسته شبکه بوده و نقش سرور را در این سیستم‌ها ایفا می‌کند. قبل از ساخت دستگاه NVR  (ان وی آر)  از نرم‌افزارهای کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شد که باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام ذخیره و پردازش اطلاعات می‌گردید. در دستگاه NVR  (ان وی آر)  غالباً از ویندوز لینوکس استفاده می‌شود که باعث سازگاری آن با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مختلف شده و میزان بالای رضایتمندی استفاده‌کنندگان را در برداشته است.

یکی از امتیازات مهم دستگاه NVR  (ان وی آر)  Stand Alone بودن این سیستم‌ها است. این ویژگی سبب می‌شود که این دستگاه بدون نیاز به سیستم‌های جانبی و کامپیوترها کلیه مراحل انتقال، ضبط و پردازش اطلاعات را انجام داده و این امر باعث پایداری شبکه در مدت طولانی و انجام وظایف محوله آن می‌شود. از مزایای دیگر دستگاه NVR  (ان وی آر)  بهره‌گیری از سیستم‌عامل لینوکس در این دستگاه است.

دستگاه NVR (ان وی آر) چیست؟
دستگاه NVR (ان وی آر)

این ویژگی دستگاه را قادر ساخته است که فضای بیشتری را برای ذخیره اطلاعات ایجاد کرده و هم‌زمان از اطلاعات و تصاویر به‌دست‌آمده Back Up یا پشتیبان تهیه‌کرده و بر وی CD یا DVD ذخیره کند. همچنین این سیستم با انواع هارد ها سازگار بوده و تصاویر را فشرده‌سازی می‌کند تا حجم و زمان تصاویر ضبط‌شده تا حد قابل قبولی کمتر شده و فضای کمتری را اشغال کند. همچنین با اعمال کدگذاری بر روی تصاویر، امنیت اطلاعات به‌دست‌آمده را تأمین می‌کند.

علاوه بر ویژگی‌های فوق توجه به برند دستگاه NVR  (ان وی آر) ، نوع پروتکل مورداستفاده در آن، تعداد هارد قابل پشتیبانی، تعداد کانال و پهنای باند ورودی و خروجی از دیگر ویژگی‌هایی است که در هنگام خرید دستگاه NVR  (ان وی آر)  موردتوجه قرار می‌گیرد.

وظایف دستگاه NVR  (ان وی آر)  در سیستم دوربین مداربسته شبکه

  • ضبط تصاویر ارسالی از دوربین های متصل به آن
  • امکان مشاهده فیلم دوربین‌ها به هم‌زمان و یکپارچه
  • تنظیم زمان‌بندی و کیفیت تصاویر و دیگر خصوصیات تصاویر دریافتی
  • امکان پردازش تصاویر دریافتی، ذخیره و ایجاد Back up (پشتیبان) بر روی CD یا DVD
وظایف دستگاه NVR (ان وی آر)
وظایف دستگاه NVR (ان وی آر)

انواع دستگاه NVR  (ان وی آر)

دستگاه‌های NVR (ان وی آر) را معمولاً از جنبه‌های مختلف دسته‌بندی می‌کنند. یکی از این جنبه‌ها ازنظر تعداد کانال‌ها و پهنای باند مورداستفاده برای آن‌هاست. تعداد کانال‌های رایج برای دستگاه NVR  (ان وی آر)  شامل:

  • دستگاه NVR (ان وی آر)  4 کانال: تا چهار دوربین شبکه را پوشش می‌دهد.
  • دستگاه NVR (ان وی آر)  8 کانال: تا 8 دوربین شبکه را پوشش می‌دهد.
  • دستگاه NVR (ان وی آر)  16 کانال: تا 16 دوربین شبکه را پوشش می‌دهد.
  • دستگاه NVR (ان وی آر)  32 کانال: تا 32 دوربین شبکه را پوشش می‌دهد.

یکی دیگر از معیارهای دسته‌بندی دستگاه NVR  (ان وی آر)  میزان پهنای باندی است که می‌تواند پوشش دهد. به‌عنوان‌مثال در شبکه‌های بزرگ دوربین مداربسته که حجم زیادی از اطلاعات باکیفیت بالا هم‌زمان به دستگاه NVR  (ان وی آر)  منتقل می‌شود لازم است میزان ترافیک شبکه محاسبه‌شده و دستگاه مناسبی مطابق با نیاز تهیه و خریداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook