لوگو کافاز

بازار کار تجهیزات پزشکی

فهرست مطالب

بدون وجود تجهیزات پزشکی ، پزشک معنی ندارد و بدون مهندسی پزشکی ، پزشکی بی معنی می باشد .وجود دستگاه پزشکی به اندازه خود پزشک در درمان بیماری ها از اهمیت برخوردار می باشد و شاید از اهمیت بیشتری نیز برخوردار باشد . مهندسی پزشکی قبل از این که رشته یا شغل باشد نیاز کشور می باشد  ، زیرا بیمار و بیماری همیشه و در همه جا وجود دارد . در این مطلب با بازار کار تجهیزات پزشکی آشنا می شوید.

نیاز به مهندسی پزشکی مربوط به جامعه ی امروزه نمی باشد ، بلکه قدمتی چند هزار ساله دارد . قدمتی هفت هزار ساله که مربوط به شهر سوخته و ساخت چشم مصنوعی با رشته طلا می باشد . در سال 1371 در دانشگاه صنعتی امیر کبیر اولین دانشکده مهندسی پزشکی تاسیس شد .

هدف از تدریس رشته مهندسی پزشکی ، تربیت و آموزش افراد متخصصی می باشد که قادر باشند به وسیله ی علوم مهندسی تجهیزات پزشکی ( الکترونیکی – مکانیکی ) طراحی و تولید نمایند ، تا برای تشخیص و درمان بیماری ها کمک نمایند.

رشته مهندسی پزشکی نیاز به دانشجویانی دارد که دارای ذهن خلاقی باشند و از تمرکز و دقت بالایی برخوردار باشند و دارای روحیه انسان دوستی و کمک به هم نوع باشند . همچنین این دانشجویان باید اهل کار ظریف باشند و علاقه به کسب مهارت و دانش تخصصی داشته باشند . مقطع کارشناسی این رشته شامل گرایش های بیو الکتریک ، بیو مکانیک ، بیو مواد ، بالینی می باشد و در کارشناسی ارشد دارای پنج گرایش می باشد که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در هر کدام از این گرایش ها مشغول به کار شوند .

بازار کار تجهیزات پزشکی نسبت به سایر رشته های مهندسی از بازار کار مطلوب تری برخوردار می باشد . تجهیزات و دستگاه هایی که به وسیله ی مهندسان پزشکی تولید می شوند از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردار می باشند و گاها یک دستگاه پزشگی حدود ده ها میلیون ارزش دارد و به همین علت نیز در بیمارستان ها در نگهداری از این محصولات حساسیت بالایی به خرج می دهند .

به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته و تخصص های دیگر در صورت داشتن توانایی های لازم جذب بازار کار می شوند و می توانند در تهران یا شهرستان ها در بیمارستان ها ، سازمان تامین اجتماعی و مراکز متعدد خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند .

موسسه استاندارد ، بنیاد مستضعفان و جانبازان ، مرکز تحقیقات وزارت دفاع ، وزارت بهداشت ، وزارت فرهنگ و آموزش عالی ، وزارت صنایع ، سازمان تامین اجتماعی ، بیمارستان های دولتی و خصوصی از دیگر مراکز و سازمان ها جهت فعالیت مهندسین پزشکی می باشند .

شاخه های بازار کار تجهیزات پزشکی

بازار کار تجهیزات پزشکی به طور کلی به چهار فیلد تقسیم بندی می شوند که عبارتند از تجهیزات اتاق عمل ، دندان پزشکی ، آزمایشگاهی و تصویر برداری

بنابراین علاقه مندان به بازار کار تجهیزات پزشگی می توانند با توجه به علاقه مندی ها و توانایی خودشان در یکی از دوره های آموزشی زیر شرکت نمایند .

دوره تجهیزات اتاق عمل :

این دوره که با نام تجهیزات جنرال نیز شناخته می شوند شامل تجهیزات پر کاربرد بیمارستانی می باشند که در بیشتر بیمارستان ها و اتاق عمل کاربرد دارند .

دوره تجهیزات دندان پزشکی :

آموزش این دوره ها مربوط به تجهیزات دندان پزشکی می باشد که در مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی به کار برده می شوند و شامل یونیت ، صندلی ، کمپرسور ، ساکشن ، آمالگاماتور و … می باشند .

دوره تجهیزات تصویر برداری :

این دوره مربوط به تجهیزات تصویر برداری رایج در بیمارستان ها و مراکز تصویر برداری می باشد که به صورت عملی و تئوری آموزش داده می شود و شامل بازدید دو جلسه ای از بیمارستان نیز می باشد .

دوره تجهیزات آزمایشگاهی :

وسایل و تجهیزاتی از قبیل فتومتر ، گلوکوزمتر ، بیلی روبین متر ، آون ، انکوباتر و … در آزمایشگاه تشخیص طبی به کار برده می شوند .

 امکان دارد استفاده زیاد یا نادرست موجب شود تا گاها این تجهیزات از کار بیافتند یا دکالیبره شوند . بنابرین در این گونه موارد نیاز هست تا متخصصینی آن ها را عیب یابی یا تعمیر نمایند . بنابرین برگزاری این دوره ها برای افرادی که علاقه مند به تعمیر و عیب یابی تجهیزات آزمایشگاهی می باشند و همچنین افراد نیازمند به شغل می تواند بسیار  مناسب باشد .

در آمد مهندسی پزشکی

حقوق مهندسی پزشکی که در بخش دولتی مشغول به کار می باشند مطابق با قانون مدیریت خدمات کشاورزی می باشد . البته بسیاری از مهندسین پزشکی نیز با فعالیت در بخش خصوصی درآمدهای مختلفی دریافت می نمایند .

جهت دریافت مشاوره رایگان دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز با شماره 09148740604 تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook