لوگو کافاز

انواع حسابداری

فهرست مطالب

تراکنش های مالی شرکت ها و کسب و کارهای مختلف توسط علمی به نام حسابداری بررسی می شود . در حقیقت حسابداری لازمه هر شغلی می باشد و بدون حسابدار ، بررسی مسائل مالی کسب و کارهای بزرگ به صورت جامع و کامل ، تقریبا غیر ممکن می باشد . در این مقاله هدف ما بررسی بیشتر این رشته و ارائه ی اطلاعاتی در خصوص آن و در باره انواع مختلف حسابداری می باشد .

حسابدار کیست و چه کاری انجام می دهد ؟

حسابداری علم ثبت تراکنش های مالی همراه با ذخیره سازی ، مرتب سازی ، بازیابی اطلاعات ، جمع بندی و ارائه نتایج مربوط به گزارش ها و تحلیل های مختلف می باشد و حسابدار نیز به اشخاصی گفته می شود که این علم را فرا گرفته اند و از پس انجام این عملیات برای کسب و کارهای مختلف به خوبی بر می آیند و در نهایت نتایج دقیقی از وضعیت مالی و کسب و کارها ارائه می دهند .

رشته ی حسابداری امروزه از فرمول های پیچیده و نرم افزارهای مختلفی استفاده می کند که موجب شده تا به عنوان رشته ای پیچیده و سخت به حساب آید . در نتیجه سختی های زیادی در مشاغل گوناگون برای این که شخصی متخصص برای این کار پیدا شود وجود دارد .

گاها نیز در مشاغلی که دارای اطلاعات مالی زیاد در کسب و کار می باشند ، برای این که گزارش های درست و مناسبی از اطلاعات مالی به دست بیاید نیاز به یک یا چند حسابدار به وجود می آید .

بازار کار حسابداری به چه شکلی می باشد ؟

بازار کار حسابداری به دلیل نیاز مشاغل مختلف به بررسی و رسیدگی به حساب ها در سراسر جهان بسیار خوب می باشد و افرادی که در این زمینه آموزش دیده اند ، معمولا با پیشنهادات کاری مختلفی روبه رو شده اند که برخی از این پیشنهادات با شرایط این اشخاص مناسب می باشد و برخی نمی باشد . به هر حال حسابدارانی که از کیفیت بالایی در این حوزه برخوردار باشند ، می توانند به عنوان یک حسابدار حرفه ای در مشاغل مختلف مشغول به کار شوند و به  کسب درآمد بپردازند .

حسابداری مالی چیست ؟

حسابداری مالی

به فردی که فرایند ثبت ، جمع بندی و گزارش معاملات حاصل از عملیات های تجاری را در یک بازه مشخص انجام می دهد، حسابدار مالی گفته می شود . در نظر داشته باشید که این فرآیند فقط شامل  تهیه صورت های حساب مالی از قبیل  سود و زیان معاملات ، ترازنامه و جریان وجوه نقد که عملکرد یک شرکت در دوره معین را مشخص می کند می باشد .

برای حسابدار مالی نیز می توان در بخش های دولتی یا خصوصی فرصت های شغلی مناسبی را فراهم کرد . امکان دارد وظایف حسابدار مالی با حسابدار عمومی متفاوت باشد زیرا برای حسابداران مالی این امکان وجود دارد که به جای این که همانند حسابدار عمومی به طور مستقیم مشغول کار برای شرکت های خصوصی یا دولتی شوند ، می توانند به صورت فریلنسری و برای خودشان کار کنند .

حسابدار مالی با توجه به دوره ای که قصد انجام فعالیت در آن را دارد و یا به واسطه تجارتی که قصد استفاده از این اصول را دارد از یک سری اصول در این علم استفاده می نماید . برای نمونه امکالن دارد اصولی که برای بانک ها به کار برده می شود از اصولی که برای کارخانه های مختلف استفاده می شود متفاوت باشد .

حسابدار بازرگانی چه کسی است ؟

حسابداری بازرگانی

به اشخاصی که سه فعالیت اصلی شناسایی ، ثبت و برقراری ارتباط بین وقایع اقتصادی یک شرکت را انجام می دهد حسابدار بازرگانی گفته می شود .

به طور کلی وظایف حسابداران شناسایی رویدادهای اقتصادی از قبیل معاملات و سرمایه گذاری ها می باشد که برای ثبت منظم این وقایع اقتصادی از روش های دفتر داری استفاده می کنند . در نهایت این افراد از صورت های مالی برای ارائه اطلاعات به افرادی که اطلاعات حسابداری را استفاده می کنند به کار می برند . لازم به ذکر است که گاها حسابدار بازرگانی وظیفه دارد تا به تجزیه و تحلیل و تفسیر کامل صورت های مالی بپردازند و معنای داده های گزارش شده را ارائه دهند .

بنابراین باید این نکته را در نظر گرفت که گاها با توجه به تجارتی که حسابدار در آن فعالیت می کند امکان دارد وظیفه اش متفاوت باشد ولی با این وجود سه بخش اصلی شناسایی ، ثبت و برقراری ارتباط بین وقایع اقتصادی یک شرکت از وظایف اصلی و مشترک حسابداران می باشد .

حسابدار مالیاتی چیست ؟

حسابدار مالیاتی

حسابداری مالیاتی شاخه ای از حسابداری می باشد که به جای تمرکز بر روی صورت های مالی بر روی فعالیت های مالیاتی کسب و کارها و شرکت ها تمرکز می کند . به طور کلی حسابدار مالی باید تسلط کافی بر روی تمامی درآمدهای داخلی سازمانی که مشغول به کار در آن می باشد داشته باشد .

علاوه بر این حسابدار مالیاتی همچنین باید تسلط کافی بر روی قوانین خاصی که برای پر کردن اظهار نامه های مالیاتی برای شرکت ها و افراد وجود دارد داشته باشد .

به طور کلی حسابداری مالیاتی زیر مجموعه ی از حسابداری عمومی می باشد که سر و کارشان با تهیه کردن اظهار نامه های مالیاتی و و پرداخت مالیات می باشد .

برای حسابداران مالیاتی نیز موقعیت های شغلی بسیار خوبی در بسیاری از سازمان ها و حتی افراد شخصی وجود دارد . این حسابداری شامل محاسبه سود یا زیان سرمایه گذاری متمرکز برای اشخاص می باشد در حالی که برای کسب و کارها ، کمی پیچیده تر و شامل هزینه وجوه و مواردی که شامل مالیات نمی باشند ، نیز می باشد .

حسابدار صنعتی کیست و چه کاری انجام می دهد ؟

حسابداری صنعتی

از دیگر شاخه های حسابداری که فعالیت هایی را به طور خاص برای صنایع مختلف انجام می دهند حسابداری صنعتی می باشد . این حسابدارای باید دارای مهارت های بالایی برای انجام مسئولیت های خود باشند  که در این بخش به این مهارت ها اشاره می کنیم .

مهارت هایی تحلیلی و مهارت های ارتباطی خوب از جمله مهارت هایی می باشند که حسابدار صنعتی باید در کنار مهارت تخصصی از آن ها برخوردار باشند . از آن جایی که معمولا حدود 50 درصد از فعالیت های حسابداران صنعتی در زمینه کار با حساب های مالی می باشد  ، بنابرین لازم است تا این حسابداران دارای تخصص زیادی در این حوزه باشند . همچنین دارای تجربه زیادی در زمینه کار کردن با حساب های دفتر کل باشند و قادر به کار با صورت حساب های جدید مالی باشند .

حسابداری پیمانکاری چیست ؟

از آنجایی که پیمانکاران به دلیل این که در زمان های مشخص با چندین نفر قرار داد دارند و از طرفی نیز کارگران زیادی مشغول به کار برای آن ها می باشند و هزینه های خاص زیادی برای آن ها وجود دارد، لازم است تا شخصی باشد که به بررسی و برآورد این هزینه ها به طور تخصصی بپردازد و هزینه ها و سود را به طور کامل محاسبه نماید . حسابدار پیماکاری برای انجام این کار آموزش دیده اند و با استفاده از روش های مختلف که کاملا از نظر علمی منطقی می باشد این کار را انجام می دهند .  بنابراین پیمانکاران به دنبال استخدام حسابدار پیمانکاری حرفه ای می باشند .

از دیگر وظایفی که پیمانکاران حسابداری بر عهده دارند آشنایی با آیین نامه هایی می باشد که سازمان امور مالیاتی برای پیمانکاران تدوین می کنند ، زیرا مسئولیت رعایت کردن این آیین نامه ها در پروژه های مختلف بر عهده ی حسابدارن پیمانکاری می باشد . این حسابداران معمولا در پروژه های پیمانکاری بلند مدت مورد نیاز می باشند .

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت نام در دوره آموزش حسابداری در تبریز با شماره 09148740604 تماس داشته باشبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook