لوگو کافاز

آشنایی با انواع لنز دوربین های مداربسته

فهرست مطالب

آشنایی با انواع لنز دوربین های مداربسته

انواع لنزهای دوربین مداربسته

(بخش اول)

لنز ها از اجزای اصلی دوربین های مداربسته هستند که توجه به انواع و کاربردهای آن‌ها تأثیر مستقیم بر طراحی سیستم مداربسته شما می‌گذارد. در انتخاب لنز باید کیفیت آن در تأمین نور مناسب برای حسگر تصویر و همچنین میزان فاصله کانونی آن که تعیین‌کننده زاویه دید موردنظر و عمق است را مدنظر قرار داد.

خوب است بدانید که هر چه زاویه دید بیشتر باشد عمق تصویر کمتر است و بالعکس. به‌عنوان‌مثال لنز های واید (Wide) زاویه دید بالایی داشته اما عمق تصویر کمی را به ما می‌دهند اما لنز های تله (Tele) عمق بیشتری داشته و زاویه دید کمتری دارند. در این مقاله سعی می‌شود به‌طور خلاصه شما را با انواع لنز دوربین های مداربسته آشنا کنیم.

لنز دوربین مداربسته چه اجزایی دارد؟

لنز دوربین مداربسته چه اجزایی دارد؟

لنز دوربین شامل یک عدسی و یک روزنه جهت دریافت و رساندن تصاویر به قسمت فیلم‌برداری دوربین است. بعضی از دوربین‌ها مداربسته دارای لنز ثابت و غیرقابل تغییر و تنظیم هستند؛ مانند لنزهایی که در دوربین‌های مداربسته دید در شب مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اما لنز های دیگر هم هستند که امکان تغییر و تعویض لنز را دارند و هم امکان اعمال تغییرات بر روی لنز. مشخصه‌های یک لنز قابل تنظیم به شرح ذیل است:

  • 1- تغییر فاصله کانونی عدسی

فاصله کانونی همان فاصله نقطه کانونی عدسی تا مرکز همگرایی عدسی است. هر چه فاصله کانونی لنزی بیشتر باشد (لنز Tele) تصاویر در فاصله دور را بهتر نشان می‌دهد؛ یعنی بزرگنمایی بیشتری داشته اما زاویه دید آن کم خواهد بود؛ اما هر چه فاصله کانونی لنز کمتر باشد زاویه دید بیشتری خواهد داشت و تصاویر در فاصله نزدیک را بهتر نشان می‌دهد.(لنز Wide).

برای مثال یک لنز بافاصله کانونی 4 mm دارای زاویه دید 62 درجه است. اما فاصله کانونی چشم انسان 17 mm است که زاویه دید 30 درجه به ما می‌دهد. خوب است بدانید لنز هایی که فاصله کانونی و زاویه دید قابل تنظیم دارند زوم لنز (Zoom Lenz) نامیده می‌شوند.

  • 2- روزنه عبور نور (IRIS)

کلمه IRIS به معنای عنبیه است و کارکرد آن در لنز نیز مانند عنبیه تنظیم مقدار نور واردشده به دوربین است. هر چه این روزنه بزرگ‌تر باشد نور بیشتری عبور کرده و بالعکس هر چه این روزنه کوچک‌تر باشد نور کمتری وارد دوربین می‌شود.

لنز های فیکس دارای روزنه ثابت نور هستند و برای مواقعی که دوربین در فضای داخلی استفاده‌شده و تغییر میزان نور زیاد نیست مناسب هستند؛ اما در لنز های قابل تنظیم و متغیر روزنه نور قابل‌تغییر بوده و می‌توان میزان نور واردشده به دوربین را تغییر داد. لنز های IRIS نسبت به لنز های ثابت از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند.

لنزهای IRIS دوربین مداربسته

لنز های IRIS به دودسته تقسیم می‌شوند:

  • 1- لنز های IRIS دستی: در این لنز ها روزنه عبور توسط پیچی که بر روی لنز نصب‌شده تنظیم می‌شود. در این لنز ها دوربین فقط در نوری که روزنه برای آن تنظیم‌شده تصویر مناسبی ارائه می‌دهد و با تغییر میزان نور کیفیت تصویر نیز تغییر خواهد کرد.
  • 2-لنز های IRIS اتوماتیک: تنظیم نور در این لنز ها با توجه به نور محیط به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. این نوع لنز ها می‌توانند در تمام ساعات شبانه‌روز تصویری شفاف و باکیفیت را برای سرور ارسال کنند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook