لوگو کافاز

آشنایی با انواع لنز دوربین های مداربسته

فهرست مطالب

آشنایی با انواع لنز دوربین های مداربسته

لنز دوربین های مداربسته

بخش دوم

انواع لنز دوربین‌های مداربسته بر اساس نوع کاربری و مکانیسم کار آن‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل:

1-لنز های فیکس (Fix) (فاصله کانونی ثابت)

2-لنز بافاصله کانونی متغیر

3-لنز های موتوردار

لنز دوربین مداربسته بافاصله کانونی ثابت

لنز های فیکس لنز هایی هستند که فاصله کانونی آن‌ها ثابت بوده و قابل‌تغییر نیست درنتیجه میزان عمق و زاویه دید مشخص و ثابتی را ارائه می‌دهند. درصورتی‌که شما عمق و زاویه مشخصی از تصویر را مدنظر دارید می‌توانید لنز ثابت بافاصله کانونی مشخص را خریداری کنید که این فاصله کانونی برحسب میلی‌متر مشخص‌شده است.

لنز دوربین مداربسته بافاصله کانونی متغیر

این لنز ها دارای دو عدسی هستند که با تغییر فاصله آن‌ها فاصله کانونی تغییر کرده و میزان زاویه دید و عمق تصویر قابل‌تغییر خواهد بود. فاصله کانونی این لنزها با دو عدد برحسب میلی‌متر نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده میزان فاصله کانونی در حالت حداقل و حداکثر است. به‌عنوان‌مثال لنز 5~50 دارای فاصله کانونی 5 تا 50 میلی‌متری خواهد بود.

خوب است بدانید تغییر زاویه دید در این لنز ها کاملاً دستی بوده و شما پس از خرید با تنظیم فاصله کانونی آن می‌توانید به عمق و زاویه دید موردنظر رسیده و در اینجاست که این لنز ها نیز تبدیل به لنز های فیکس می‌شوند. درواقع به‌طورکلی می‌توان گفت که این لنز ها قابلیت فوکوس خودکار ندارند. فرمول محاسبه بزرگنمایی در این لنز ها به این شکل است که: بزرگنمایی= فاصله کانونی / مسافت

لنز دوربین مداربسته موتوردار

این لنزها درواقع همان لنزهای متغیر هستند با این تفاوت که تغییر فاصله کانونی در آن‌ها و درنتیجه تغییر زاویه دید و عمق توسط کنترل از راه دور امکان‌پذیر است. در این لنز ها تغییر مکان عدسی اول جهت شفاف‌سازی و وضوح تصویر کاملاً هوشمند و خودکار انجام می‌شود. این لنز ها نیز دارای دو فاصله کانونی هستند که میزان حداقل و حداکثر بزرگنمایی، زاویه دید و عمق تصویر را نشان داده و نحوه محاسبه آن به شکل زیر است:

میزان بزرگنمایی= مسافت/ فاصله کانونی (بیشترین)

لنز های موتور دار امروزه منسوخ ‌شده‌اند؛ زیرا وقتی لنز در حالت (Tele) قرار می‌گیرد میزان زاویه دید به‌شدت کاهش پیداکرده و در این صورت نیاز به استفاده از پایه گردان برای دوربین هستیم؛ که این امر باعث بالا رفتن هزینه نصب دوربین مداربسته خواهد شد. در حال حاضر دوربین‌های اسپید دام جایگزین دوربین با لنز موتوردار شده‌اند که قیمت پایین‌تری نیز دارند.

چگونه لنز مناسب برای دوربین مداربسته انتخاب کنیم؟

انتخاب لنز مناسب تأثیر مستقیمی بر کارایی سیستم دوربین مداربسته شما دارد. فرض کنید شما یک دوربین با رزولوشن بالا دارید اگر نور مناسبی به حسگر تصویر آن نرسد، شکست نور نامناسب و همچنین عمق و زاویه دید خوبی از تصویر نداشته و درنتیجه تصویر مناسبی نخواهید داشت.

برای انتخاب یک لنز مناسب برای دوربین مداربسته ابتدا باید محاسبه کنیم که به چه فاصله کانونی احتیاج داریم. برای محاسبه فاصله کانونی از فرمول d.4.8/A=L استفاده می‌شود. در این فرمول d فاصله از تصویر و A مساحت تصویر است. L نیز فاصله کانونی مناسب را نشان می‌دهد. برای مثال اگر شما بخواهید یک تصویر با مساحت 5 متر را از فاصله 20 متری ببینید به یک لنز بافاصله کانونی 19.2 میلی‌متری نیاز دارید.

20×4.8/5=19.2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook