با سابقه ترین و مجهزترین مرکز آموزش های فنی و حرفه ای در تبریز

بازار کار تجهیزات پزشکی

بازار کار تجهیزات پزشکی

فهرست مطالب

بدون وجود تجهیزات پزشکی ، پزشک معنی ندارد و بدون مهندسی پزشکی ، پزشکی بی معنی می باشد .وجود دستگاه پزشکی به اندازه خود پزشک در درمان بیماری ها از اهمیت برخوردار می باشد و شاید از اهمیت بیشتری نیز برخوردار باشد . مهندسی پزشکی قبل از این که رشته یا شغل باشد نیاز کشور می باشد  ، زیرا بیمار و بیماری همیشه و در همه جا وجود دارد . در این مطلب با بازار کار تجهیزات پزشکی آشنا می شوید.

نیاز به مهندسی پزشکی مربوط به جامعه ی امروزه نمی باشد ، بلکه قدمتی چند هزار ساله دارد . قدمتی هفت هزار ساله که مربوط به شهر سوخته و ساخت چشم مصنوعی با رشته طلا می باشد . در سال 1371 در دانشگاه صنعتی امیر کبیر اولین دانشکده مهندسی پزشکی تاسیس شد .

هدف از تدریس رشته مهندسی پزشکی ، تربیت و آموزش افراد متخصصی می باشد که قادر باشند به وسیله ی علوم مهندسی تجهیزات پزشکی ( الکترونیکی – مکانیکی ) طراحی و تولید نمایند ، تا برای تشخیص و درمان بیماری ها کمک نمایند.

رشته مهندسی پزشکی نیاز به دانشجویانی دارد که دارای ذهن خلاقی باشند و از تمرکز و دقت بالایی برخوردار باشند و دارای روحیه انسان دوستی و کمک به هم نوع باشند . همچنین این دانشجویان باید اهل کار ظریف باشند و علاقه به کسب مهارت و دانش تخصصی داشته باشند . مقطع کارشناسی این رشته شامل گرایش های بیو الکتریک ، بیو مکانیک ، بیو مواد ، بالینی می باشد و در کارشناسی ارشد دارای پنج گرایش می باشد که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در هر کدام از این گرایش ها مشغول به کار شوند .

بازار کار تجهیزات پزشکی نسبت به سایر رشته های مهندسی از بازار کار مطلوب تری برخوردار می باشد . تجهیزات و دستگاه هایی که به وسیله ی مهندسان پزشکی تولید می شوند از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردار می باشند و گاها یک دستگاه پزشگی حدود ده ها میلیون ارزش دارد و به همین علت نیز در بیمارستان ها در نگهداری از این محصولات حساسیت بالایی به خرج می دهند .

به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته و تخصص های دیگر در صورت داشتن توانایی های لازم جذب بازار کار می شوند و می توانند در تهران یا شهرستان ها در بیمارستان ها ، سازمان تامین اجتماعی و مراکز متعدد خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند .

موسسه استاندارد ، بنیاد مستضعفان و جانبازان ، مرکز تحقیقات وزارت دفاع ، وزارت بهداشت ، وزارت فرهنگ و آموزش عالی ، وزارت صنایع ، سازمان تامین اجتماعی ، بیمارستان های دولتی و خصوصی از دیگر مراکز و سازمان ها جهت فعالیت مهندسین پزشکی می باشند .

شاخه های بازار کار تجهیزات پزشکی

بازار کار تجهیزات پزشکی به طور کلی به چهار فیلد تقسیم بندی می شوند که عبارتند از تجهیزات اتاق عمل ، دندان پزشکی ، آزمایشگاهی و تصویر برداری

بنابراین علاقه مندان به بازار کار تجهیزات پزشگی می توانند با توجه به علاقه مندی ها و توانایی خودشان در یکی از دوره های آموزشی زیر شرکت نمایند .

دوره تجهیزات اتاق عمل :

این دوره که با نام تجهیزات جنرال نیز شناخته می شوند شامل تجهیزات پر کاربرد بیمارستانی می باشند که در بیشتر بیمارستان ها و اتاق عمل کاربرد دارند .

دوره تجهیزات دندان پزشکی :

آموزش این دوره ها مربوط به تجهیزات دندان پزشکی می باشد که در مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی به کار برده می شوند و شامل یونیت ، صندلی ، کمپرسور ، ساکشن ، آمالگاماتور و … می باشند .

دوره تجهیزات تصویر برداری :

این دوره مربوط به تجهیزات تصویر برداری رایج در بیمارستان ها و مراکز تصویر برداری می باشد که به صورت عملی و تئوری آموزش داده می شود و شامل بازدید دو جلسه ای از بیمارستان نیز می باشد .

دوره تجهیزات آزمایشگاهی :

وسایل و تجهیزاتی از قبیل فتومتر ، گلوکوزمتر ، بیلی روبین متر ، آون ، انکوباتر و … در آزمایشگاه تشخیص طبی به کار برده می شوند .

 امکان دارد استفاده زیاد یا نادرست موجب شود تا گاها این تجهیزات از کار بیافتند یا دکالیبره شوند . بنابرین در این گونه موارد نیاز هست تا متخصصینی آن ها را عیب یابی یا تعمیر نمایند . بنابرین برگزاری این دوره ها برای افرادی که علاقه مند به تعمیر و عیب یابی تجهیزات آزمایشگاهی می باشند و همچنین افراد نیازمند به شغل می تواند بسیار  مناسب باشد .

در آمد مهندسی پزشکی

حقوق مهندسی پزشکی که در بخش دولتی مشغول به کار می باشند مطابق با قانون مدیریت خدمات کشاورزی می باشد . البته بسیاری از مهندسین پزشکی نیز با فعالیت در بخش خصوصی درآمدهای مختلفی دریافت می نمایند .

جهت دریافت مشاوره رایگان دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز با شماره 09148740604 تماس داشته باشید.

ثبت ديدگاه

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
مشاوره رایگان دوره ها