آشنایی با نحوه تعمیرات گوشی

در ادامه مبحث تعمیر انواع گوشی‌های هوشمند، در این مقاله به معرفی سرفصل‌های آموزش تعمیرات گوشی می‌پردازیم. در حال حاضر آموزشگاه‌های زیادی در سراسر کشور تعمیرات موبایل را به افراد آموزش می‌دهند که ممکن است سرفصل‌های متفاوت و گوناگونی داشته باشند؛ اما آنچه در این مقاله به آن اشاره‌شده است سرفصل‌های کامل و جامعی است که به شما کمک می‌کند تا آموزشگاه حرفه ایی را از آموزشگاه غیرحرفه‌ای تشخیص دهید.

آموزش تعمیرات گوشی شامل عیب‌یابی سخت‌افزاری گوشی، آموزش نرم‌افزار گوشی و همچنین آشنایی با نحوه فلش کردن گوشی است. تمامی این آموزش‌ها مطابق با نیازهای بازار کار است به‌نحوی‌که آشنایی با نحوه تعمیر برندهای معروف گوشی‌های هوشمند از اصلی‌ترین بخش‌های آموزش خواهد بود.

 

تعمیرات گوشی

آشنایی با نحوه تعمیرات انواع گوشی

 

دوره‌های آموزشی تعمیرات گوشی

همان‌طور که گفته شد در آموزشگاه‌های معتبر سعی بر این است که کارآموزان با نحوه تعمیر انواع برندهای گوشی ازجمله آیفون، سامسونگ، اچ تی سی، سونی و … آشنا شوند. هرچند که این گوشی‌های هوشمند از جهات مختلفی به هم شبیه بوده و سخت‌افزار مشابهی دارند.

آموزش جدیدترین باکس‌های موبایل ازجمله آموزش جدیدترین باکس‌های موبایل ازجمله باکس Volcano، Z3X،Setools و …و همچنین آموزش iOS و اندروید که معمولاً به شکل تئوری و عملی آموزش داده می‌شود.

آموزش الکترونیک گوشی های هوشمند

در این بخش کارآموز با بخش‌های مختلف و قطعات الکترونیکی برد موبایل آشنا می‌شود. آشنایی با نحوه عملکرد قطعات برد، آشنایی با ظاهر آن، آموزش قطعات بردهای الکترونیک SMD که برد موبایل را تشکیل می‌دهند. این قطعات شامل خازن، ترانزیستور، دیود، سیم‌پیچ، مقاومت، سوئیچ آنتن، IC تغذیه، IC رگلاتور، ترانسفورماتورها، کریستال ساعت، IC پاور آنتن، فیوزهای محافظ، باطری پشتیبان و … می‌باشند.

 

تعمیرات گوشی

آشنایی با نحوه تعمیرات انواع گوشی

آموزش کار با ابزار تعمیرات موبایل

در مرحله بعد کارآموز نحوه کار با ابزار تعمیرات موبایل را فرامی‌گیرد. برای راه‌اندازی مرکز تعمیرات موبایل لازم است که ابزار مخصوص تهیه‌شده و نحوه کار با آن‌ها به‌دقت فراگرفته شوند. این ابزار شامل هویه SMD، منبع تغذیه، پمپ باد، پنس و کاردک، هیتر، اولتراسونیک، سیم قلع کش، آچار و پیچ‌گوشتی، سیم‌چین، آچار مخصوص، تیتر فوری، سیم لحیم، روغن لحیم، لوپ رومیزی، گیره رومیزی، شابلون، سیم لاکی، باکس نرم‌افزاری، لپ‌تاپ و کابل نرم‌افزاری و … است.

آموزش شناخت و تعمیر مدارات موبایل

همان‌طور که گفته شد برد موبایل دارای مداراتی است که قطعات روی برد را به هم متصل می‌کنند. در این بخش کارآموز نحوه نقشه‌خوانی موبایل را فراگرفته و عملکرد قطعات نصب‌شده روی برد شامل مدار صدا، مدار آنتن، مدار شارژ، مدار کیبورد، مدار سیم‌کارت و مدار بداخلی گوشی را به‌خوبی فرامی‌گیرد.

دیگر آموزش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

اعتبار هر آموزشگاه به تجربه و تبحر استادان آن بستگی دارد. در بسیاری از آموزشگاه‌های معتبر و استاندارد اساتید پیوسته مطالب آموزشی را به‌روز کرده و سعی می‌کنند ترفندها و شگردهای جدیدی را به کارآموزان یاد دهند تا بتوانند کار خود را با دقت و سرعت هر چه بیشتر انجام دهند. این شگردها شامل نحوه شوک دادن به باطری، هیتر گیری برد موبایل، رسوب‌زدایی قطعات موبایل با استفاده از تینر، سیم‌کشی مدار قطع‌شده با استفاده از سیم لاکی، تست مقاومت بردهای موبایل، تست کلید پاور و … ازجمله ترفندهایی است که ممکن است به کارآموزان ارائه شود.